:diablo:Det blev som jag trodde. Kungens födelsedag och domstolsbeslut har lugnat ner situationen. Konflikten lär gå upp och ner i vågor den närmaste tiden men den långsiktiga trenden kommer att vara nedåtgående. Det låter som ett dåligt skämt men tyvärr bekämpas den thailändska demokratin av konstitutionsdomstolen i sämsta tänkbara läge. Den borde väl istället ägna tid och kraft åt militärkuppen som fällde Tahksin eller mer akut åt de krafter som bekämpar demokratin just nu!
Konflikten i Thailand
Demokrati och demokrati, det viktiga är ju att inte priset på kokosnötsgroggarna skenar iväg. Å förresten så vete tusen om de förstår vad de röstar på ute i byarna, de e lixom inte riktigt mogna för sådana komplicerade saker.
Demokrati är ju dessutom lite lurigt på så sätt att man kan inte vara helt säker på vem som vinner.
[move]Oförstående Arne[/move]
De förstår en hel del ute byarna. Thaksin var den förste som brydde sig och det sitter kvar i minnet!
Jag tycker att det är ett stort framsteg att Politiker i Thailand upptäcker att dom inte längre är imuna mot lagen . ![]()
Quote
Joru, att man för varje 100 lapp man lyckas norpa åt sig från landet Thailand, sedan kan behålla 97 kronor själv och ge 3 kronor till de fattigaste var enormt smart av Thaksin. Det var väl i ungefär de förhållandena som Thaksin dränerade Thailändska staten på pengar, gjorde sig själv mera rik. och fick de fattigaste förtroende.
Att ändra en skattelag inför att man skall sälja sitt bolag så att man undgår skatt, för att sedan ändra tillbaka lagen igen säger väl en del.
Det var ju just det som PPP försökte göra igår igen, ändra grundlagen så att de BEVISADE valfusken/fuskarna även om de skulle bli dömda idag skulle kunna gå fria och fortsätta som om inget har hänt.
Nu misslyckades ju detta , men det visar sig ju nu att Thaksin(PPP,TRT) redan förberett sig på detta och ett nytt liknande parti är redan registrerat för ca 3 månader sedan. Därmed så kan de snart vara vid makten igen.
Thaksin bryr sig inte en sekund om Thailand utan vill återfå sitt förlorade ansikte samt få loss alla pengar som för honom är låsta i Thailand.
De ute i byarna kommer självklart att ha sitt förtroende för Thaksin kvar ända tills den dag någon annan har råd att ge 200 baht per person för att få rösterna i valet, då är Thaksin rökt, tyvärr har ingen lika mycket pengar som Thaksin så han kan säkert fortsätta bjuda över sina konkurenter.
Hur är det med dem som under alla tider har tagit av de fattiga är pengarna slut ?
Inga pengar kvar men ett stort kallas har de nog råd med vänta och se den 5/12 blir det nog högt i taket då kan risbönderna fira att de har den äldsta regenten och styr landet efter lika gamla seder.
Känns skönt att nästa gång man komer ner finns det fortfarand trälar från provinsen som gör allt för inget.
Det är så bra i Thailand det är världens bästa land.
Varför?
Det är billigt!
Phodee
Herr Bi Vax, tror du på fullt allvar att en majoritet av Isaan människorna är köpta för en 100 batting?
Ingen som jag känner i Isaan har fått den berömda 100-lappen men tycker ändå att Thaksin var det självklara alternativet med den ungefäliga motiveringen - han är den enda som gjort något för oss.
Jag tror säkert att det förekommit oegentligheter på sina håll men att det är på marginalen.
Finns det ingen som har någon seriös länk till hur fusket gått till och i vilken omfattning pågått, bevisen måste ju finnas eftersom de blev fällda?
MVH/BanArne

När tänker domstolen ta tag i dom korrumperade i PAD ?
Eller finns sådana bara inom PPP???
Kanske till och med låta dom stå för kostnaderna dom orsakat.
Liksom Arne så slutar jag aldrig förvånas över att det finns de som tror att thai rak thai har en köpt popularitet. ![]()
Det är ju ingalunda så att thai rak thai köpt fler röster än något annat parti gjort. Tror nog det finns mer sammanlagda pengar på PAD sidan än det finns på PPPs trots Thaksins personliga förmögenhet.
En till väldigt seglivad myt är att thai rak thai har alla sina anhängare i Isaan. Förstår inte hur någon kan tro att en tredjedel av landets befolkning, vilket Isaans befolkning utgör, kan vinna över dom andra två tredjedelarna som röstar annorlunda.
Inte alla i Isaan röstade heller på thai rak thai, t ex så gjorde inte min svärmor och svärfar det. Och det var inte för att någon annan gav dom 200 baht.
Nej, thai rak thai´s popularitet beror förstås helt och hållet på vad dom utförde för dom breda väljarmassorna. Kanske något att tänka på för motståndarsidan om dom vill få fler röster.
Att Thaksin girigt skodde sig själv är förstås olyckligt, men jag gissar att thailändarna är luttrade i det avseendet och inte tror att ett maktskifte utgör någon skillnad på den punkten. Politiker och makthavare i Thailand, är och har alltid varit korrumperade oavsett sida. Och det vet naturligtvis gräsrötterna i högre grad än vad vi faranger gör eftersom dom sett det på alla nivåer under en hel livstid.
Själv tar jag inte ställning för Thaksin men precis som Arne för dom folkvalda, vilka de än må vara.
Helt acceptabla forklaringar fran Arne och Kim men jag har anda ett par synpunkkter:
1) Jag tror att TRT lade ner mer pengar pa att kopa roster an nagot annat parti nagonsin gjort, inte for att de nodvandigtvis ar oarligare an nagot annat parti men for att det kostade mer att kopa over nodvandiga puu yai's ute i provinserna da dessa inte kunde vara sakra pa sin avkastning fran en politisk nykomling som Thaksin. Detta med rostkop ar for mig ingen anledning att forkasta TRT/PPP och jag ar saker pa att Isaans befolkning ar smarta nog att rosta pa ett annat parti an det som gett dem mest pengar.
2) Vid TRT's forsta seger hade Thaksin ett valdigt brett stod, aven manga av de valutbildade tyckte att han verkade vara en frisk flakt. Vid TRT's andra valseger borjade skillnaderna mellan Thailand's landsdelar bli tydligare och vid extra valet, som ogiltigforklarades, var skillnaderna uppenbara. PPP hade nastan enbart stod i Isaan.
Min uppfattning till varfor det blev sa ar att Thaksin helt kallt kalkylerade med att det racker med total dominans i Isaan och Norra Thailand samt stroroster i resten av landet for att fa majoritet. Gjorde han da nagon nytta for Isaan? Nar det handlar om "instant gratification", vilket alltid ar viktigast for folk som kampar for att ha mat pa bordet nasta dag, sa kan svaret verka vara ett tveklost ja. Om man ser pa sikt ar svaret ganska uppenbart nej da insatser for battre skola och hjalp till (sma)foretagande inte hade alls samma prioritet.
3) Varfor rostade en overvaldigande majoritet i Isaan pa TRT/PPP? Den viktigaste anledningen var nog kanslan att Thaksin verkligen brydde sig och att det gjordes en del omedelbara forbattringar. Man ska dock inte glomma av att Isaan hade borjat fa ta del av Thailands okande rikedomar i mitten av 90-talet innan finanskraschen kom. Aren 1997-1999 fick alla i Thailand det samre, inte bara de i Isaan. Forbattringarna for Isaans befolkning under Thaksin ar inte lika rosaskimrande nar man jamfor med hur situationen for de fattiga i Kina, Indien och Vietnam utvecklades under samma hogkonjunktur. Jag tror att nar stridsdammet lagt sig och man nyktert gar igenom denna period sa kommer man se att Thaksins "satsning pa Isaan" verkligen bara var en schimar och ett smart grepp for att fa makten och pa mycket finurliga satt dela ut landets rikedomar till familj och vanner. Forbattringarna i Isaan borde varit betydligt storre men hade tyvarr inte nodvandigtvis varit det med en annan regaring. Att folk som kampar for att ha mat pa borden (golven) inte bryr sig sa mycket, eller ens vet om, att massmedier som ar regeringskritiska tystas ner, att lagar skrivs om for att passa ledares privatekonomi etc etc tycker jag ar forstaligt.
Jag har alltid sagt att jag forstar Isaans befolkning som rostade pa Thaksin da han verkligen verkade bry sig och som sagt sag till att det fanns ris pa borden (golven). Jag har alltid varit for social rattvisa och hade det funnits ett uns av gammal hederlig socialdemokrati bakom TRT/PPP's fina ord sa hade jag tveklost stott dem. Tyvarr sa ar det ju dock samma gamla gubbar med fina efternamn som under decennier hogaktningsfullt skitit i Isaan's befolkning som befolkar TRT/PPP's ledningar. Skulle de blivit omvanda till socialister under Thailand's storsta och formodligen girigaste kapitalist???
Det enda bestaende goda Thaksin gjort ar att ovriga partier nu inser att man inte kan ignorera en sa stor del av valjarkaren.
Atom,
Det där inlägget var kusligt likt min egen uppfattning även om jag nog inte kunde uttrycka det lika bra. ![]()
Kim,
Jag är faktiskt helt övertygad om att inte alla thaipolitiker är korumperade. Jag skulle gärna vilja se bevis på att Chuan Leekpai var det och jag är helt övertygad om att Pridi Banomyong inte var korumperad.
Atom,
ditt inlägg kan jag skriva under på till fullo.
Det Thaksin ska har enormt mycket kredit för är att han just fick upp den fattiga Issan befolkningen på dagordningen. I senaste valet så kampanjerade alla partier med mer eller mindre populistiska plattformar i Issan.
Tyvärr har ju de senaste året kastats bort på grund av Thaksins personliga vendetta mot (Prem?) och hämdbegär. Man ska också ha i åtanke att PAD inte gick ut på gatorna förrän i slutet på maj månad, då det blev helt uppenbart att PPP bara jobbade för att rentvå Thaksin och undanröja artikel 237 i konstitutionen som säger att ett parti måste upplösas om någon av deras executives befunnits skyldiga till valfusk. Det har ledaren för Issan Pattana fraktionen inom PPP befunnits vara flera domstolar. Han var medlem i partistyret så kan knappast betecknas som någon perifer figur.
Sen måste Thaksin sluta med att dra i alla trådar bakom kulisserna, höjden av arrogans var väl när han i veckan under en intervju från Dubai krävde att PAD skulle respektera lagen och domstolarna... Hur mycket respekterar Thaksin själv lagen och domstolarna?
Vid ett nyval så kommer det att bli två stora partier, Demokraterna och Puea Thai som bara av en händelse befolkas av TRT/PPP anhängare och leds av Thaksins kusin den förre militärbefälhavaren Chaysiat Shinawatra. Bildar de regering så står vi där snart igen...
Som medlem av media måste jag säga att mediafriheten har blivit klart mycket bättre under post-Thaksin eran. Skrev du något kritiskt om Thaksin eller hans familjs affärer drogs ditt visum snabbt in och storyn om han som avslöjade sprickorna i landningsbanorna på Suvannabhumi känner vi ju alla till.
Det är viktigt att media i Thailand står fri och oberoende, statliga TV-kanaler ska inte användas som propagandaverktyg för regerigen så som det är idag med till exempel NBT. Media måste få lov att granska och kritisera regeringen och dess företraädare utan att riskera att få sparken eller bemötas med kommentarer som Samak gav den kvinnliga journalisten unde valrörelsen när hon ställde en relevant fråga, Samak sa; --Vem har du haft syndigt sex med inatt...
Quote
Det vore ju bra om all media försökte hålla sig neutrala. Men där är vi ju inte än på långa vägar.
Själv så är jag väldigt pessimistisk gällande thailands framtid inom de närmaste åren. Vad som händer nu är bara konstgjord andning och spel för galleriet. Inom en snar framtid står vi inför fritt fall som kan se ut hur som helst när allt landat. Som jag ser det står Thailand inför sin mest genomgripande förändring någonsin.
Har ni tänkt tanken att det som nu hänt förmodligen var ett viktigt led i Thailands demokratiprocess?
Om inte den sittande regeringen blivit utmanad och pressad på allvar hade de gjort ändringarna i konstitutionen som skulle gett både dem själva och Thasksin amnesti för brott de begått mot reglerna kring val. PPP och de andra två partierna är nu dömda att de INTE har blivit regelrätt folkvalda eftersom de fuskat sig till positionen. Det är verkligen inte juste i en demokrati att begå brott för att kunna komma till makten och när man väl är där så ändrar man regelverket i efterhand så att brotten inte längre är brottsliga. Kommer man undan med sånt så kan man glömma drömmar om demokrati. Det varit lite si och så med sånt och annat tidigare i Thailand. Jag hoppas att det här "fallet" innebär att "renhårighet" framöver i valen kommer att vara viktigare för alla att tänka på eftersom det inte längre är lika lätt att komma undan som det tidigare varit. Tidigare har det varit så att om man bara kommit till makten kunde man rätta till allt i efterhand och det var bara kungen som kunde rensa bland liken i garderoben. Nu har det bevisats att det kan bli hårda konsekvenser av fusk utan kungens egentliga inblandning. Alla politiska partier måste nu räkna med att motståndarna synar de egna aktiviteterna i valen noga för att finna möjligheter att utnyttja liknande misstag och regelbrott till egen fördel. Det har ju varit lite si och så med efterlevnaden och straffen för valfusk och röstköp tidigare. Nu har man visat att det finns regler och att det faktiskt kan vara värt för motståndarna att kämpa för att reglerna efterlevs eftersom det varit framgångsrikt den här gången. Det finns antagligen ingen institution eller valkommision som så intensivt och effektivt håller koll på partiernas aktiviteter än motståndarna. Och nu finns det ett regelverk som visat att det fungerar och kan få fuskare fällda, vilket jag tror kan vara hälsosamt för thailands demokratiprocess.
Militär och polis har varit passiv under processen, det var några försök att stoppa protestanterna till en början, men så här i efterhand kan man förstå att polisen och militären insåg att de inte skulle kunna avstyra protesterna med tvingande åtgärder utan att det skulle bli mycket stor blodsspillan. Då gjorde man som jag ser det helt rätt, man kontrollerade och hörde sig för med berörda parter hur allt låg till och då gjorde de den (så här i efterhand ) kloka analysen att det bästa de kunde göra var att försöka spara liv bland medborgarna. Deras viktigaste uppgift blev då att se till att, så länge det gick ganska fredligt till, de gula och de röda inte stötte samman i några jättedrabbningar i väntan på domstolens dom som ändock inte låg så långt bort i tiden. Hade de tagit i med hårdhandskarna hade kanske landet nu varit i något som liknar inbördeskrig och situationen hade förmodligen varit betydligt värre och mera svårlöst än de väldiga ekonomiska förlusterna som flygplatsockupationerna inneburit. Bara en sån sak som att flygplatsen hade blivit ett slagfält hade gjort att den mer eller mindre hade förstörts för mycket lång tid framöver, som det verkar nu så har inte så mycket förstörts och vissa uppgifter gör gällande att transportflygen började gå redan vid niotiden på tisdagsmorgonen. De första inkommande internationella flygen beräknas kunna landa inom 24 timmar från att protestanterna sagt att de kommer att lämna flygplatsen enligt AOT.
Majoriteten av alla politiska partiers funktionärer kommer från välutbildade och oftast förmögna kretsar, även om de inte kommer från Bangkok från början så är det där de fått grunderna till sin universitetsutbildning och det är där i de finare kretsarna de har sitt umgänge. Det är förresten i stort sett samma sak i sverige, skillnaden jämfört med Thailand är väl att befolkningen har en högre levnadsstandard och i gemen är bättre utbildade och mera politiskt insatta och intresserade. Den som tror att "de röda" eller de de stödjer är några fattiga bönder från landet har en skev uppfattning. Samma gäller även "de gula" och deras politiska företrädare, det är inte fattiga, inte ont anande risodlingsarbetare precis. Inget av partierna har några "fattiga bönder" som har något att säga till om, vilket är fullt naturligt. Skulle man sätta in en stackars risbonde som inte har en ordentlig utbildning i bakgrunden så skulle den stackaren bli fullständigt mosad i den politiska köttkvarnen.
Quote
Beror på vad du menar. De gula har visat att man inte behöver följa vare sig lagar eller demokratiska beslut och de röda har lärt sig att det enda som betyder något är relationen till monarkin och låtsas-soldaterna.
Det som just hänt illustrerar bristen på demokratisk utveckling. Som sådan kan den möjligtvis fungera som avskräckande exempel.
Logga in för att svara.