Öppna Thairestaurang

Leni
15 jan. 2020#1

Några tips o råd den är/blir  i Stockholm

samet
Semestrande Arbetsnarkoman
15 jan. 2020#2
6 minuter sedan, skrev Leni:

Några tips o råd den är/blir  i Stockholm

Spontant. Låt bli.

 

Nej, mer seriöst. Finns massor av dåliga ställen över hela landet, ännu fler i Stockholm. 

 

Bra mat är absolut viktigast. Bra läge, lokal osv. är ett plus men hjälper inte om maten inte håller måttet. Tvärtom däremot. Är maten bra kan jag sitta i en smutsig trappuppgång och äta. 

 

Som nystartad verksamhet är fasta kostnader oftast ett problem, försök hitta en prisvärd lokal det är din största fasta kostand. En lokal som varit restaurang förr är bra för att slippa för mycket kostsamma ombyggnationer. 

 

Lite tillstånd från miljö och hälsa, sedan är det bara köra igång. 

 

Smygöppna utan stor invigning med buller å bång. Bättre att få in rutinerna istället för att bli överkörda första dagarna och få ryktet att det tar lång tid. 

 

Lycka till!

 

Berätta gärna vart du öppnar, jag letar alltid efter nya bra ställen. 

Abercrombie
15 jan. 2020#3

Gör en bar som ser ut som en (halv) bar beer. 

Tommy
Kalsarikännit
15 jan. 2020#4

Spontant, låt bli.

 

Om du inte kan tänka dej att jobba stenhårt och inte vara ledig alls de första åren.

Ta hjälp med bokföring direkt från start, om du är det minsta osäker på att du fixar det själv.

Om du tar över en lokal kolla för fasen upp att den är godkänd för det ni tänker använda den till, jag vet några som blivit duktigt lurade av säljarna och fått stänga så snart Miljö och hälsa gjort sitt första besök.

 

Om ni söker nystartsbidrag var noga med att ingen i företaget har en vettig utbildning, vi kunde inte få nån hjälp, eftersom jag hade det...

När ni anställer personal, med eller utan stöd, kolla upp den ni tänker anställa så gott det går, vi har haft en del märkliga kvinnor anställda med en massa olika problem både egna (alkohol) och i hemmet.

Kan ni hitta en bra kock, var beredd att betala en bra lön, låt kocken känna att denne kan vara med och utveckla restaurangen.

 

Alla thai tror att de kan laga bra mat, det är inte sant, de flesta svenska män som har en Thailändsk fru/sambo/flickvän tycker att dessa lagar fantastisk mat...

 

Nu har vi äntligen 2 st riktigt bra kockar så att vi kan slappna av. Vi har haft några bra kockar tidigare den första som var bra startade eget efter 2 år hos oss för att han ville ha hit sin son från Thailand, han gick i konkurs efter 6 månader och förlorade allt inkl sin bostadsrätt, han bor i Thailand igen efter 7-8 år i Sverige för att undvika kronofogden och SKV

Manliga kockar är i genomsnitt bättre än kvinnliga och har inte jobbiga sambos...

 

MVH

 

gäst
15 jan. 2020#5

Gör en budget, de här kostnaderna kommer vi att ha, hyra, köksutrustning,bord, stolar, tallrikar, råvaror, löner, soc avgifter, kortinlösen mm. Kalkylera vad varje rätt kostar och vad ni kommer att ta ut för den.

Beräkna hur många portioner ni måste sälja för att först få ihop till kostnaderna och förhoppningsvis en vinst att återinvestera i framtida kostnader.

 

Skulle också vilja plocka upp Samets första råd, "spontant låt bli" i vart fall om ni inte har erfarenhet från restaurang. Själv skulle jag aldrig komma på idéen att öppna en bilverkstad.
Det skulle bli rena katastrofen.

 

Sist men inte minst, förbered er för hårt arbete med en löjligt låg timpenning. 

audirs2
Styrelse medlem.
15 jan. 2020#6

Håller med alla som talat före mig ,ughhhhh! Har hållt på i 32 år nu i februari och har så klart fått både ris och ros under denna tid! En sak som är den viktigaste av allt är: en bra bokförings byrå som ser till att det blir rätt F-skatt från start!

Betalar man för lite F-skatt så blir det dålig pension sedan när man går i pension samt att man måste hålla koll på Periodiseringsfonderna!

Fantomen
Konnässör
15 jan. 2020#7

Spontant: Kör på!
Skiter det sig så har du iaf testat och blivit många erfarenheter rikare.
Bättre att ångra saker man gjort än saker man inte gjort.

Önskar dig stort lycka till!

born41
born41
15 jan. 2020#8

Jag hjälpte en kvinna i Thailand att öppna restaurang. Det gick jättebra första året men sedan så såg andra att det gick bra och vips så öppnade 3 st till och nu var man 4 st. Följden blev att 3 st fick slå igen och den 4:e finns kvar. Den ägaren hade en annan affär som han sålde och investerade minst en miljon Thb.

 

Nu var detta i Thailand men sensmoralen är att gör en noggrann lägesanalys och kolla in ev.konkurenter samt trafikflödet för att se om du kan räkna in spontankunder som råkar passera och har sett ditt ställe.

 

Sist men inte minst så måste ni utbilda er i livsmedelshantering för när hälsovårdsmyndigheterna kommer på besök så gäller det att ha "bra på fötterna"

Hjälpte till på ett sommarkaffe (obs ej matservering) och när hälsovårdsinspektören kom så stod bakdörren öppen för det var ganska varmt.

Damen gick upp i spinn och sa att vi måste skaffa en nätdörr för att inte flugorna skulle komma in. Jag kommer tillbaka om 2 dar och är det inte fixat då så stänger jag stället. på en bänk var det lite slitet i ett hörn så spånskivan nsyntes stort som en lillfingernagel och skadan måste åtgärdas. Drickabackar sto på golvet ute i ett lager och det var inte godkänt,Jag var tvungen att göra små rullbobbar med beläggning både över och under samt på sidorna så dom skulle vara lätt avtorkbara. Hjul under så man kommer åt att städa inunder.

Rotfruktshantering får ej ske i hop med matlagning så många restauranger köper färdigskalade produkter. Lagad mat som ställs in i kylrummet måste märkas med datum

Bakning måste ske åtskilt från matlagning.

 

Det var en del av mina erfarenheter i "restaurangbranchen"

 

Born41

 

Amigo
15 jan. 2020#9

Kör på, då har Du åtminnståne provat även om det skiter i.

born41
born41
15 jan. 2020#10
6 minuter sedan, skrev Amigo:

Kör på, då har Du åtminnståne provat även om det skiter i.

Att förlora hela sitt sparkapital på en havererad satsning är en mardröm liksom att stå med en massa skulder efter en konkurs.

Var noga med att inte sätta hem o bil och smycken samt övriga personliga tillhörigheter som säkerhet hos banken om ni måste låna pengar!

 

Born41

wavis
Wavis
15 jan. 2020#11

Ja  Miljö o hälsoskydd får man ha god hand med , De är både åklagare o domare samtidigt. När vi byggde nytt kök på verksamheten så åkte jag upp till kommunen och frågade rakt ut nu behöver jag ha hjälp med det o det vad kan ni erbjuda. Fick rätt bra respons när jag visade ritningar blir nog lättare när de sen skall godkänna lokalen då de haft lite att säga till om redan från början. Enda jag sparkade bakut på var att det skulle va ett rum särskilt för bakning vet inte om det kommit nya regler nu för de godkänner bakning i köket nu men inte i samband med matlagning då det skall vara rengöring o disk innan bakning.

Men som somliga har sagt ha koll både på lokaler, lagar o regler o ha full dokumentation på flödet. Utbildning naturligtvis för olika yrkesroller.

O sist var beredd att jobba 24/7 utan lön.  För varje anställd kostar det multum.

Amigo
15 jan. 2020#12
1 timme sedan, skrev born41:

Att förlora hela sitt sparkapital på en havererad satsning är en mardröm liksom att stå med en massa skulder efter en konkurs.

Var noga med att inte sätta hem o bil och smycken samt övriga personliga tillhörigheter som säkerhet hos banken om ni måste låna pengar!

 

Born41

Det är ju klart att det kanske svider om man förlorar hela sparkapital, men friskt vågat, halvt vunnet. Jag ångrar inte även om jag förlorade en rejäl slant, pengar är överskattade. Men jag gick ur med torra fötter, utan skulder och allt detta. Skulle göra igen samma val, med vissa ändringar. Tex. när jag tog hem träskulpturer o tavlor mm hade jag  tänkt att flickan skulle ta hand om busines, men hon ledsnade efter ett par månader o jag skulle sköta hela ruljansen vid sidan om mitt jobb som sopgubbe. Det går ju inte om man jobbar 10-12 timmar med fysiskt arbete. Ofta är det så att först är sambon/flickvännen etc entusiastisk och vill satsa 120% men efter ett tag slocknar intressen o allt lämnas åt sidan. Det kanske var samma med gästhuset i Thailand, vad vet jag. Men provat har jag o det är jag nöjd med även om jag har det knapert med ekonomin idag. Jag klarar mig men får leva utan lyxkonsumtion.

audirs2
Styrelse medlem.
15 jan. 2020#13

Tänk på Kruger kraschen på 1930 talet, han förlorade miljarder!!

broder tuk tuk
" mytoman"
15 jan. 2020#14
1 timme sedan, skrev Amigo:

Det är ju klart att det kanske svider om man förlorar hela sparkapital, men friskt vågat, halvt vunnet. Jag ångrar inte även om jag förlorade en rejäl slant, pengar är överskattade. Men jag gick ur med torra fötter, utan skulder och allt detta. Skulle göra igen samma val, med vissa ändringar. Tex. när jag tog hem träskulpturer o tavlor mm hade jag  tänkt att flickan skulle ta hand om busines, men hon ledsnade efter ett par månader o jag skulle sköta hela ruljansen vid sidan om mitt jobb som sopgubbe. Det går ju inte om man jobbar 10-12 timmar med fysiskt arbete. Ofta är det så att först är sambon/flickvännen etc entusiastisk och vill satsa 120% men efter ett tag slocknar intressen o allt lämnas åt sidan. Det kanske var samma med gästhuset i Thailand, vad vet jag. Men provat har jag o det är jag nöjd med även om jag har det knapert med ekonomin idag. Jag klarar mig men får leva utan lyxkonsumtion.

 

" pengar är överskattade"

 

Tja fråga den ensamstående och arbestlösa mamman med 4 ungar att försörja och enbart soc bidrag vad hon tycker om det.

 

BTT

born41
born41
15 jan. 2020#15
1 timme sedan, skrev Amigo:

. Det kanske var samma med gästhuset i Thailand, vad vet jag.

Hon satsade på barberqe. En gryta med glödande kol ställdes fram och sedan en skål ovanpå där gästerna själva skötte grillningen.

man ställde fram en bricka med grönsaker och kött samt en kanna med sås/spad till skålen.

Det fans inte något liknande i byn så alla var nyfikna i början och ville prova på.

Nej det var kundunderlaget som inte räckte till för 3 ytterligare restauranger med samma koncept.

Varje dag gick back så det var bara o slå igen samt riva husen som stod på lånad mark.

Materialet som man fick vid rivningen byggde vi ett hönshus av, men kycklingfarmen blev en felsatsning då hon ble grundlurad av kycklingleverantören men det har jag skrivit om i en annan tråd.

 

Born41

Logga in för att svara.