Siam-Nilsson har skrivit i sin blogg igen och mycket intressant läsning, tycker att om ni får tid över läs gärna detta och ta en funderare.
Ibland blir man bara häpen hur vissa skor sig det må hända att dom kanske gör nytta,
men det måste finnas nån grund innan man bara öser ur statskassan
och i Los så finns det så många mer behövande än att kungafamiljen skall ha 4 nya plan när dom redan har tre stora plan.
(obs. Svenska regeringen har bara två plan http://www.avrosys.n...rt/284Tp102.htm )
Läs gärna detta
Kan liknas med våra svenska banker, först gör dom så att dom nästan går omkull så staten får gå in och rädda dom för att sedan dela ut miljarder i bonussystem.
Och man får inte glömma förra krisen 91-92 då staten gick in och rädda dom,
och dom lär sig inte gör det igen och fortsätter att dela ut miljarder i Bonus fast det är dom som har skapat finanskrisen.
Skulle vilja se den verkstadsarbetare som sabbar en maskin, för att få en ny chans och sabbar den maskinen med och inte få sparken utan han får bonus istället.
När ska vi vakna och göra nåt åt saken,
jag säger bara det byt bank okey det gör inget om en gör det men börjar det bli några tusen och åter tusen så skall ni se att det får effekt.
Skulle vilja se vilken styrelse eller vd som kommer sitta kvar, för då vissar folket att vi inte tillåter att dom tar ut bonusar i miljardbelopp
när dom inte är villiga att hjälpa småföretagare med mindre lån för då finns det ju ingar pengar kvar att dela ut i så kallade bonusar.
Och vilka är det som betalar bonusarna jo det är det vanliga folket som betalar genom kortbetalning,räkningar med mera.
Mvh
Nerike
