Hej!
Som jag skrivit flera gånger förut här på forumet så skulle jag aldrig kunna bosätta mig i byn.
Ledan av att inte ha något att göra som intresserar mig samt det sävliga tempot skulle nog ta kål på mig relativt omgående.
Läser ibland om hur olika medlemmar har frågor om risodling, svinfarm, gummiträd, fiskodling etc etc.
Kul för er om det är detta ni vill göra och ni finner tillfredställelse med dylika sysslor men som sagt, inget för mig.
Skulle vi någon gång flytta ner till Thailand så är även min tjej inne på samma linje.
Hon vill inte bo i byn för tempot och det som erbjuds räcker inte längre till för henne vilket jag tror är ganska vanligt bland den yngre generationen som kanske levt flera år i tex Bangkok, på någon av turistorterna eller eventuellt i väst.
Mostrar, morbröder, kusiner och självklart mormor vill givetvis träffa lillgrabben så mycket som möjligt när vi är i Thailand och det löser vi genom att vi möts i Pattaya där tjejens ena syster med man har egen verksamhet.
Däremot så vill hon självklart besöka byn då vi är i Thailand och det är även något jag gärna gör.
Nu senast va vi uppe under songkran och då va ju dom flesta hemma samt även några andra falanger.
Liv o rörelse, fest, musik o party.
Jätteroligt i det stora hela även om omfattningen givetvis inte går att jämföra mot veckan efter då det går av stapeln i Pattis.
Gången innan va vi nere i okt-nov förra året och då va veckan i byn inte lika rolig för mig.
Alltså troligen så som livet oftast gestalltar sig i byn.
Däremot finns det en sak som ställer till det för mig i byn.
Maten!
Sorry, men det finns absolut ingenting som tilltalar mig i det isaanska köket.
Jag har under ett antal år verkligen försökt men det går bara inte.
Sanningen är snarare den att alla mina sinnen bara skriker - detta ska inte ner i min hals.
Thaimat äter jag gärna men lika lite som jag skulle vilja äta rysk kaviar varje dag kan jag inte med thaimat varje dag.
Ofta när man går runt i byn så blir man ju inbjuden av grannarna som sitter och äter och jag är övertygad att skulle jag behärska språket så skulle jag få ut en hel del av dessa sammankomster även om det på långa vägar inte skulle räcka för ett liv på heltid i byn.
Tyvär kan jag ju inte ta del av måltiden och det kanske för somliga låter löjligt men för mig så är det en realitet som inte tycks gå att övervinna.
Tjejens familj vet ju om det här och vi åker ofta in till NongKhai där det finns mat jag kan äta och jag har även micromat 'hemma'.
Så - vad tycker ni andra om maten som serveras uppe i byarna?


