Thailands före detta premiärminister Yingluck Shinawatra stämde under tisdagen statsåklagaren Trakul Winitnaiyaphak och tre andra åklagare för maktmissbruk i hanteringen av det fall mot henne som är kopplat till risprogrammet.
I sin stämning anklagade Yingluck dem för att ha brutit mot sektionerna 83, 157 och 200 i Brottsbalken och därigenom ha skadat andra i deras hantering av fallet. Hon sade att det fanns tre punkter i fallet mot henne risprogrammet, hennes påstådda pliktförsummelse och den påstådda korruptionen. Statsåklagaren utredde inte dessa punkter i enlighet med Lagen om Brottmålsförfarande för personer på politiska positioner, vilket ska ha satt Yingluck i ett underläge.
I åtalet sade åklagarna även att Yingluck visste om att korruption försiggick i risprogrammet, men att hon tillät den fortsätta. Denna anklagelse gjordes enligt Yingluck av åklagarna och var inte inkluderad i den Nationella Anti-korruptionskommissionens (NACC) utredningsrapport. Vidare ska ytterligare 60,000 dokumentsidor ha tagits fram under domstolsförfarandet, och dessa ska inte ha tagits fram som bevis under utredningen som genomfördes av NACC och senare en arbetsgrupp bestående av NACC och åklagare. Detta är enligt Yingluck olagligt.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/politics/711376/yingluck-sues-attorney-general-over-rice-case