Regeringens risprogram är fullt med korruption och ineffektivitet, och riskerar att sätta hela branschen i riskzonen om inga ändringar görs, sade lokala ekonomer och risexperter.
Ammar: Programmet leder till svårigheter för fattiga.
En av Yingluck Shinawatra regeringens viktigaste ekonomiska politiska program är en garanti från staten att köpa obegränsade mängder av ris från lokala lantbrukare till priser så mycket som 50% högre än marknadspriset.
Men ekonomer sade att programmet, som har kostat staten mer än 200 miljarder baht till dags dato är en av de värst designade och mest kostsamma åtgärder som antagits av Yingluck regeringen när den nu närmar sig slutet av sitt första år i ämbetet.
Ammar Siamwalla, hedersekonom på Thailand Development Research Institute (TDRI), sade att risprogrammet var "pro-rik och anti-fattiga", där de höga garanterade priserna ökar levnadskostnaderna för hela allmänheten.
"Policyn är partisk till förmån för jordbrukare som kan producera mer ris jämfört med dem som producerar mindre", sade han igår. "Programmet har också ökat bördan för fattiga som måste köpa ris för egen konsumtion."
Enligt TDRI, gick 63% av medlen för programmet till köpmän och mjölnare, resten går till jordbrukarna. Endast 5% av förbrukade medel gick till fattiga bönder.
Programmet erbjuder lantbrukare priser på upp till 15.000 baht per ton för vitt ris paddyris och 20.000 baht per ton för Jasmine Hom Mali ris.
TDRI uppskattar att förlusterna för det första året av programmet har nått mer än 100 miljarder baht, baserat på nuvarande globala priser och inklusive lagring och underhållskostnader.
Dr Ammar sade att prisgarantiprogrammet under Abhisit Vejjajiva regeringen var mer effektivt för att garantera att pengar gick direkt till jordbrukare.
Google översättning av http://www.bangkokpo...eme-is-pro-rich