Hej
Just nu har vi besök av frugans storasysters dotter, hon bodde hos oss här i Sverige nästan i ett år som 15 åring, då passade hon vår nyfödde son.
Nu är hon vuxen 24 år och har två barn, hon bor numera i Norge tillsammans med en Norrman, dom är nu här på ön hos oss.
Det blev intressanta samtal igår mellan norrmannen och mig, han berättade om sina upplevelser i byn, han trivs inte alls där, tycker inte folk respekterar honom, dom dricker upp hans sprit, väsnas så att han inte kan sova, han förstår inte vad dom säger, han gillar inte maten, han gillar inte deras sedvänjor, han klagade på bl.a sin frus bror och han vågar inte gå ut på egen hand bland folk.
Frugans systerdotter bad mig förklara lite för honom och hon sa till norrmannen att titta på honom, han pratar Lao med oss o.s.v, han undrade hur många gånger jag hade varit i Thailand, hur jag trivdes byn, om jag kunde äta maten, gå ut själv o.s.v, jag förklarade att jag förstod både Thai och Lao, kunde klara att tala med folk på båda språken, att jag hade varit i Thailand varje år sedan jag fyllde 25 år, att hans fru var 5 år första gången jag kom till byn, att hennes bror han klagade på bara var 3 år då och brukade sova i min armhåla på vintern när han frös o.s.v.
Han frågade om folk tog min sprit och jag svarade nej, det förekommer inte alls, han undrade varför och det var lite svårt att förklara, jag sa att det förmodligen berodde på att dom respekterade mig och att jag efter alla år ses som en av dom, jag svettas på fälten med dom, sover med dom, delar deras mat och traditioner, jag är med på familjernas begravningar, deras bröllop o.s.v, många av dom känner jag sedan dom var barn.
Han frågade om jag kunde gå ut själv, om jag var rädd för hundarna o.s.v, jag svarade att jag alltid har gått ut, numera känner till alla små vägar och stigar i området och att jag känner nästan alla människor som bor där, åker vart jag vill även på natten utan att vara orolig, hundarna oroar jag mig inte direkt för heller, jag har ju en egen hund som följer mig överallt, blir jag någon gång attackerad av hundar i flock nattetid gäller det att klappa till dom med en påk eller den flata sidan av en machete.
Han funderade mycket över maten, den var stark, han blev dålig i magen och folk åt med händerna, jag sa till frugan och systerdottern att göra en som tam till oss, den åt vi tillsammans med klibbris och vin, han var väldigt dkeptisk först, jag visade honom hur man skulle äta snyggt med händerna och förklarade att alla tvättar sig före maten o.s.v, han åt faktiskt en hel del även om han tyckte det var starkt i början.
Återkommer med mer funderingar ifrån norrmannen, men nu ska jag ut på sjön och dra hummertinor, glöggen är värmd.
Mvh isan lovet
