Tjena Ztrindberg.
Du har fått en hel del goda råd ser jag.
Nu vet även jag lite mer om din situation i hemmet.
Jag tycker mig se två hönor och en ganska trött och vilsen tupp som inte riktigt vet hur högt han skall gala, eller om han ska ge sig på att gala över huvud taget.
Ska det bli ordning i hönsgården så får du sätta ner foten och dra upp de riktlinjer som gäller i ett svenskt hem. Dvs hur damerna ska uppträda gentemot varandra och dig. Ta ett snack med var och en för sig.
Förmodligen så tycker din sambo att din dotter påminner henne om ditt ex, och hon har därför lite svårt att hysa några varmare känslor för din dotter. Sedan tycker nog din sambo att dottern inte visar henne önskvärd respekt, och din dotter tycker säkert detsamma om din sambo. Eftersom din sambo är äldre än din dotter så tycker jag att det ligger ett något större ansvar på henne att få det att fungera. Hon som är äldre ska ju ta initiativ och gå före och visa vägen. Men din sambo vill nog att det ska vara som i Thailand där det med automatik är den yngre som ska var underdåning den äldre. Gör även klart i enrum med din sambo att om hon inte hjälper till och behandlar din dotter som en likvärdig individ så kommer du att tröttna på tjafset, och din sambo får då hitta någon annan plats att bo. Men kör inte med tomma hot.
Gör även klart för din dotter att om hon medvetet saboterar ert förhållande så lär det få återverkningar på exempelvis hur mycket du är villig att satsa på henne i framtiden (ekonomiskt). Det kan gälla klädkontot, körkortsavgifter mm. Om hon inte vill medverka till att familjen drar jämt så får hon helt enkelt skaffa sig ett extrajobb på Mc Donalds eller bli tidningsbud för att spara ihop till sina egna fickpengar. Mat och husrum lär ju du få stå för tills hon blir myndig.
Var nu lite osvensk, och sätt ner foten och bli den tupp som hönsen tydligen saknar. 