Amnesty International har lovat att fortsätta utreda tortyr och övergrepp i Thailand efter att ha tvingats ställa in en presskonferens där man skulle släppa detaljer om en rapport i frågan.
Thailändska myndigheter blockerade Amnesty från att släppa rapporten genom att hota med juridiska åtgärder mot talare under landets arbetslagar. Minar Pimple från Amnesty kommenterade att det är skrämmande att stöd för mänskliga rättigheter kriminaliseras medan tortyr tillåts fortsätta ostraffat. Presskonferensen skulle ha hållits klockan 09:00 i onsdags vid ett hotell på Sukhumvit i Bangkok, men en halvtimme innan anlände sju poliser och hindrade dem från att anordna den.
I rapporten "Make Him Speak by Tomorrow: Torture and Other Ill-Treatment in Thailand" tar Amnesty upp 74 fall av tortyr och andra övergrepp som utförts av soldater och poliser mot rebeller, regeringsmotståndare och andra individer från sårbara bakgrunder. Yuval Ginbar, som skulle varit med och presenterat rapporten, sade att man kommer leverera den på ett eller annat sätt.
