Min åsikt är nog att faranger tenderar att överdriva skillnaden mellan Isaan och andra regioner av Thailand. Har själv rest flitigt över hela landet och skulle någon transportera mig med ögonbindel till valfri stad i landet och på plats ta bort bindeln och låta mig gissa var jag är så skulle jag inte kunna avgöra om jag befinner mig i Isaan eller någon annanstans.
Faktum är att provinsstäderna i Isaan är större än merparten provinsstäder i övriga landet och det är väl egentligen största skillnaden. Förutom skillnaden i storlek är det inte mycket annat som skiljer. Finns ett Big C, ett Tesco Lotus, ett Makro, ett par stora byggvaruhus, ett par stora köpcentrum (plaza), Dunkin donut, KFC, Pizza Company, 2-3 finare hotell, en nöjesgata, 2-3 diskon, en public park (soan sa tarana), ett universitet osv osv i varenda stad över hela landet, Isaan är definitivt inget undantag. Snarare så är det nog så att det finns ett större utbud i Isaanska städer än i de flesta provinstäder utanför Isaan pga deras större storlek. Folkmängden är nämligen större och tätare i Isaan än i övriga landet, över en tredjedel av Thailands totala befolkning är Isaaniter.
Men i övrigt verkar det inte spela någon roll om provinsstaden ligger i söder, norr, ost, eller nordost det är same same utseendemässigt. Och vad gäller just stadsbefolkningen i Isaan så tror jag nog inte att det är någon större skillnad mot stadsbefolkningen i andra provinser över hela landet, de lever nog i stort sett samma typ av liv.
Vad gäller landsbygden då så är det ju så att Isaanplatån har ett för jordbruk hårdare klimat än de flesta andra platser i landet med långa torrperiod vintertid. I andra regioner kan man dels odla fler, mer vinstrika grödor, samt få fler skördar per år vilket har gjort att medelinkomsten bland landsbygdsefolkningen är högre i andra delar av landet där man också är färre att dela på den tillgängliga jordbruksytan.
Men inte fan är det någon större skillnad på en by i Isaan och en i norra eller södra Thailand, folk som bor i ruckel finns det gott om i byarna över hela landet. Statistiskt går det att påvisa en skillnad i rikedom men för ett besökande farangöga är skillnaden minimal om ens någon.
Thailands tillverkningsindustrier är ju också mer eller mindre koncentrerade i centrala Thailand och gör den regionen rikast medan turismen ger delar av södra Thailand stora pengar. Men en fattig bonde är i stort sett en fattig bonde var i landet han än bor. Ingen större skillnad mellan Isaan och andra regioner där inte.