Turbulens runt Dhammakayasekten

Lung Lennart
27 maj 2016#1

Det stormar kring Dhammakayasekten och des ledare Phra Dhammajayo.  Han är efterlyst för att ha tagit emot 12 miljarder Bath stulna från ett kreditinstitut där chefen nyss fick 16 års fängelse.
Phra Dhammajayo har envist vägrat inställa sig hos Ekobrottsmyndigheten för förhör, i dag gick tidsfristen ut. Nu har man en arresteringsorder på honom.

Det har skrivits mycket i saken. Här en länk till en lista på Bangkok Post där nya artiklar i ämnet fylls på eftersom.

http://www.bangkokpost.com/hot-topics/482533/dhammakaya-abbot-scandal

 

godbit
29 maj 2016#4
On fredag 27 maj 201621 at 19:34, skrev Lung Lennart:

Det stormar kring Dhammakayasekten och des ledare Phra Dhammajayo.  Han är efterlyst för att ha tagit emot 12 miljarder Bath stulna från ett kreditinstitut där chefen nyss fick 16 års fängelse.
Phra Dhammajayo har envist vägrat inställa sig hos Ekobrottsmyndigheten för förhör, i dag gick tidsfristen ut. Nu har man en arresteringsorder på honom.

Det har skrivits mycket i saken. Här en länk till en lista på Bangkok Post där nya artiklar i ämnet fylls på eftersom.

http://www.bangkokpost.com/hot-topics/482533/dhammakaya-abbot-scandal

 

Hej 

1,2 billion var det väl?

Mvh

gäst
29 maj 2016#5
38 minuter sedan, skrev godbit:

Hej 

1,2 billion var det väl?

Mvh

Billion= på svenska miljard.

Miljard/ biljard :huh:

 

ateist.jpg

spooncreek
Långpendlare
29 maj 2016#7

Ja, det ska bli spännande att se om de lyckas "röka ut" honom från templet så småningom. Nu har polisen (DSI) flugit över med drönare och helikoptrar i förberedelse för en razzia sägs det. Vi får se.  Han har uppenbarligen inflytelserika vänner som lyckats fördröja hela processen rätt bra fram tills nu.

 

http://www.bangkokpost.com/news/politics/992393/dhammakaya-tug-of-war-continues

 

 

gäst
29 maj 2016#9

Godmorgon  frason ja han är en människa. Ska då  denna munk och andra munkar stå och predika inför 100 tals trogna anhängare buddismens ideologi medan de gör motsatsen, HYCKLERI anser jag.

Scandinaviancorner
30 maj 2016#10

.

c1_994793_300x200.jpg
Warrant approved for Tiger Temple
KANCHANABURI - The provincial court has approved a search warrant for wildlife officials to enter the Tiger Temple after they were blocked from entering the monastery on the relocation mission of the remaining 137 big cats on Monday.
30 May 2016 at 16:04
Soengsang
Avregistrerad
30 maj 2016#11

Fan vad ni är insatta.....jag har ingen aning om vad Daimkryssläkten är för familj :)

Edit: Jävla rättstavnings program...

Skickat från min iPhone 7 via Tapatalk

Lung Lennart
31 maj 2016#12

Det finns en rad åtalspunkter mot Dhammakayasekten och dessledare. Detta är bara en punkt det kommer era.
Just detta hör ihop med att chefen för Klong Chan Credit Union förskingrat en hel del pengar och fått 16 års fängelse. Av dessa har han "skänkt" en del till Abboten.
Här är en ganska lärande artikel om just detta med pedagogisk grafik.

 

http://www.bangkokpost.com/learning/learning-from-news/891588/klong-chan-credit-union-16-years-jail-for-supachai

Lung Lennart
1 juni 2016#14

Många förundras säkert varför munkar får "äga" saker. Det enda de får äga är kläderna på kroppen och lite livsnödvändigheter som står i Vinaya Pitaka (Buddhas Munkregler) i det moderna samhället går gränsen ungefär vid en mobiltelefon och en personlig laptop.  Men vi ser alla skandaler om korrupta munkar och frågan kommer naturligtvis upp. Det hela är en tolkningsfråga och möjligheter finns att kringgå regelverket. För det första betraktas en munk som "helig", mångas åsikt är att en munk är ofelbar och inte får ifrågasättas.  För det andra så är det chefsmunkar (abbotar) som figurerar i skandalerna och de har makten. I Thailand är ett Tempel en egen juridisk person som styrs av en chefsmunk, han skall visserligen lyssna på sina underlydande munkar och sin lekmanakommitté men är han diktatorisk så frågar han inte utan kör på. Om enorma summor skänks till ett tempel och chefsmunken ger sig själv en hög standard så upplevs det naturligtvis som att allt är hans. Sedan finns det naturligtvis korrupta munkar som skor sig personligen och överför pengar till släktingar.
En munk som håller på med damer kan hålla på rätt länge, vittnet törs/vill inte säga något. Det blir vittnet som ifrågasätts inte munken. (Jämför med hur svårt det är att få rätt mot en polis.)
Munken med eget flygplan som figurerade för något år sedan. Flygplanet var naturligtvis inte hans utan hans tempels "tjänsteflygplan" men han hade fullständig dispositionsrätt till det, alla upplevde det som hans.
Munken, omnämnd i ett inlägg ovan, som köpte en lyxbil. Han köpte inte bilen till sig själv utan till Templets bilmuseum, vad nu ett tempel skall med ett bilmuseum till. Han har för övrigt under många år stått på Dhammakayasektens "lönelista", det är bland annat därför de har kunnat hålla på. Han är den främste i Sanghans högsta råd och skall enligt praxis bli by Supreme Patriarc efter den som dog, han var tillförordnad under den tidigares sjukdomstid och är det ännu. Men man utnämner honom inte utan drar på frågan. Man planerar en helt ny ordning för Sangans högsta råd dess arbetsuppgifter och befogenheter, Sanghans Högsta råd är till stor del ansvarig för det "skit" som fått förekomma inom den Thailändska Sanghan och som kommit upp till ytan den senaste tiden. Icke minst beroende på att nästan hela Högsta Sangharådet stått på Dhammakayasektens "lönelista"
Dhammakayasektens ledare upplevs naturligtvis som stormrik, men det är naturligtvis Dhammakayasekten som är stormrik. Han har styrt hela sekten på ett kriminellt och korrupt sätt, mutat sig fri under alla år. Men i egenskap av "VD" så skor han sig själv. Han själv äger ingen lyxbungalow, Templet äger en lyxbungalow som chefsmunken disponerar det har chefsmunken bestämt.

Logga in för att svara.