Till fots i Kathmandu

gäst
21 maj 2011#1

Denna resan skulle egentligen inte vara särskillt annorlunda än någon av de tidigare 5-6 resorna jag gjort till Nepal eftersom uppdraget såg ut ungefär som vanligt. Dock föll det sig som så att det skulle bli min sista resa med jobbet, iaf för denna gång. Detta föranledda mig till att för första gången faktiskt ta med mig kameran dit och se till att ha mer än bara ett par timmar över till att se mig omkring. Efter lite trixande och fixande kunde jag ordna till så att totalt 1 och 1/2 halv dag kunde läggas på att upptäcka staden.

Jag har som sagt varit här flera gånger förrut så jag var lite kaxig och kände mig ganska hemma och avböjde artigt men bestämt diverse erbjudanden från lokala kollegor om att de skulle guida mig runt - det skulle visa sig vara mer än lovligt korkat.

Men innan vi öser in lite bilder på berg, byggnader och diverse nepaleser vill jag skriva lite mer om landet Nepal. Jag kom hit första gången i April 2006 och då befann sig landet i halvt kaos. Generalstrejker, kunglig inblandning i politiken, vilda kommunistiska ungdomsgäng som terroriserad allmänheten, osv ledde till en mkt osäker situation. För att inte missa planet hem första besöket pga generalstrejk och massdemonstrationer på gatorna fick jag ta moppe till flygplatsen medan en kollega kom med min jätteväska surrad runt ryggen på en moppe bakom. Nu sitter jag på flygplatsen och andas ut igen eftersom det igår snackades om generalstrejk idag Fredag igen. Det händer någon gång i månaden, och oftast på Fredagar, och lamslår hela staden. Men jag kom hit i tid och sitter nu och författar denna text i en sparsmakat inredd Thai Air lounge utan internet.

Åren efter 2006 var politiskt hektiska då kungen avsattes och parlamentarisk republik infördes. Maoisterna som hade haft en väpnad kamp mot militären gick med på att avväpna sig och en Maoist valdes som ny Premiärminister för landet. En rad reformer infördes på maoisskjutits upp av parlamentet ternas initiativ och accepterades av de andra politiska partierna pga rädsla av nya oroligheter. Efter diverse konflikter ersattes den maoistiske Premiärminister av en representant för kongresspartiet. En av knäckfrågorna är den nya konstitutionen. Landet brottas liksom Thailand med att de har en interimkonstitution med begränsad legitimitet eftersom den kom till i och med att kungen kastades ut och landet övergick till republik från monarki. Frågan som återstår är dock vilken typ av republik osv. Mer än 5 ggr har sista deadline att slutföra och komma överens om en konstitution skjutits upp av parlamentet. Nästa deadline är den 28e Maj men inget talar för att det skulle gå vägen denna gång heller.

Bakgrunden till maoisternas framgång kan självklart diskuteras men de har ett mkt brett stöd i de lägre kasten och hos Dalits (kastlösa) samt de mindre etniska grupperna utanför Kathmandu valley. Utvecklingsmässig befinner sig Nepal relativt långt ned på listan av utvecklingsländer och ca 75% av befolkningen jobbar fortfarande inom jordbruk. I vissa delar av landet är fattigdomen akut och vissa grupper är helt eller delvis beroende av hjälp utifrån. Utbildningsnivån hos folk har generellt varit mkt låg, och i de lägre kasterna extremt låg. Drygt halva befolkningen är inte funktionellt läskunniga och Dalit barn, barn från etniska minoriteter, samt de som bor i svårtillgängliga områden går sällan i skolan. Stora skillnader mellan hur flickor och pojkar behandlas syns mkt tydligt i det mesta av det dagliga livet.

Nåja, resan då. Jo, det blev mkt bilåkande på Kathmandus ändlösa och horribla grusvägar. Små, snirklande gränder är det som agerar infrastruktur och den som letar highways göre sig icke besvär.

Nytt för denna resa var att jag bytte bort det vanliga hotellet mot ett nytt alternativ. Kantipur Temple House är ett ekologiskt hotell som var en mkt trevlig bekantskap (). Ok, att de inte tillåter att man tar in plastpåsar, plastflaskor, etc och det mesta är gjort av typ hampa men det var ett prisvärt alternativ mitt i centrum. Är ganska trött på stora hotellkomplex så detta lite mindre hotellet passade perfekt. Tegel en masse’ och träsniderier av den högre skolan – samt mkt bra service.

IMG_2284.jpg

IMG_2073.jpg

IMG_2070.jpg

IMG_2072.jpg

Första dan efter jobbet tänkte jag fortsätta i den miljövänliga andan och valde Rickhsaw som transportmedel för att ta mig runt i stan. Det är ruggigt charmigt, i typ 2 minuter iaf, men sen är det bara lite segt. Men skam den som ger sig så jag hängde i och skaffade mig lite njurskador genom att skaka sönder på stadens smågator i säkert en timme iaf. Men som gammal Enduroåkare är man van att pissa blod ibland.

IMG_2082.jpg

IMG_2085.jpg

Folkskådning är det bästa jag vet! Att glo på folk är helt klart spännande och underhållande och om man får chans att få en inblick i människors liv när de befinner sig mitt i vardagen ser jag det som en bonus. I Nepal är folk annorlunda än man är van med. De är fler, färggrannare och och socialare. Oavsett vilket håll man tittade och oberoende på vilken lite skiten bakgata man befann sig så var man alltid omringad av folk. Barn, gamla, och folk som jobbade. För jobbar gör man i mångt och mkt ute på gatan. Oavsett om man sitter i väggrenen och fixar skor eller klipper hår så görs det med fördel inför öppen ridå.

IMG_2092.jpg

IMG_2093.jpg

IMG_2050.jpg

IMG_2195.jpg

IMG_2062.jpg

IMG_2068.jpg

IMG_2084.jpg

IMG_2117.jpg

IMG_2111.jpg

IMG_2115.jpg

IMG_2122.jpg

IMG_2238.jpg

IMG_2080.jpg

IMG_2121.jpg

Första stoppet blev Durbar Square – ett klassiskt turistmål och ibland kanske lite av en turistfälla. Dock en viktig plats och nuvarande hem till en av Nepals viktigaste Kumaris (http://en.wikipedia.org/wiki/Kumari_(children)). Det är även en UNESCO World Heritage Site som flera andra platser i Kathmandu. Det var skönt att det är lågsäsong för turister och jag såg bara en handfull andra blekfisar jämfört med förra gången jag var där och 95% av besökarna bestod av diverse backpackers. Dagen till ära var det någon form av cermoni som firades med tillhörande ritualer. Nepal har fler religösa helgdagar och festivaler än det är dagar på året och det är ständigt någon typ av firande som pågår någonstans. Fanns ett fåtal Sadhus där också (http://en.wikipedia.org/wiki/Sadhu).

IMG_2136.jpg

IMG_2249.jpg

IMG_2258.jpg

IMG_2255.jpg

IMG_2252.jpg

IMG_2146.jpg

IMG_2175.jpg

IMG_2147.jpg

IMG_2148.jpg

De traditionella inslagen vid ett hinduistiskt tempel såg man självklart. Shiva, Ganesha, osv samt de traditionella hyllningarna av Kama Sutra. Man får inte var blyg av sig om man skall vara religiös i Nepal. Runt om detta tempel (samt andra Hindutempel) kunde man se de 64 olika ställningarna avbildade. Även vissa av gudarna visade sin uppskattning åt kvinnliga besökare.

IMG_2176.jpg

IMG_2190.jpg

IMG_2150.jpg

IMG_2159.jpg

IMG_2160.jpg

IMG_2163.jpg

IMG_2164.jpg

IMG_2177.jpg

Vägg i vägg med templet ligger ironiskt nog stadens häkte och brottslingarna har en strålande utsikt över tempelområdet. Klättrar man lite bland kåkarna kan man komma upp och få en bättre överblick över området.

IMG_2183.jpg

IMG_2182.jpg

IMG_2228.jpg

IMG_2229.jpg

IMG_2187.jpg

Tegel var det ja, men vi återkommer till det senare.

IMG_2170.jpg

Denna sägs vara i helgjutet guld. Hade det inte varit för att guldpriset droppat senaste tiden och Soros dömt ut det hela som en bubbla kanske man hade gett sig på att robba stället, fanns ju inga vakter att tala om.

IMG_2223.jpg

IMG_2220.jpg

IMG_2245.jpg

IMG_2258.jpg

IMG_2184.jpg

IMG_2178.jpg

IMG_2191.jpg

men nu vaknar lilltjejen från en eftermiddagslur så fortsättning följer senare.

Lung-Nok
21 maj 2011#2

Kul att se bilder från Nepal. Jag var där runt årsskiftet och hälsade på hos mitt fadderbarn. Kanske återkommer med lite bilder senare.

Tack Wille för att du delar med dig!

gäst
21 maj 2011#3

Som sagt var det jobb som gällde först så då fick man klämma in eventuella utflykter när det passade.

Först en flygtur mellan 06.00 och 07.00 på morgonen och sedan en kvällstripp till ett tempel gick ju bra trots diverse möten hela dagen.

Men först lite bilder från Mountain Flight. Kostade nästan gratis med dryga 200 USD in alles. Inrikesterminalen är väl inte den mest

imponerade byggnaden jag sett men fyllde sin funktion. Var först lite skeptisk till att flyga med Buddha Air. Hela ideen om att livet

är lidande osv. kändes inte förenlig med att flyga i ett lite plan. Vidare så är den fatalistiska inställningen hos buddister kanske något

man vill undvika hos såväl piloter som service-personal. Hur som helst så var det bara att installera sig i en Beech 1900 D, en turboprop-maskin

för typ 18 pers som skulle ta oss på en tur till Himalaya och hoppas på det bästa.

IMG_2303.jpg

IMG_2307.jpg

IMG_2309.jpg

IMG_2318.jpg

IMG_2319.jpg

IMG_2320.jpg

IMG_2322.jpg

IMG_2469.jpg

IMG_2376.jpg

Det går inte att missa att Kathmandu har seriösa problem med smog och det täcker staden ett inte så charmigt dis stora delar av året.

Men när man väl kommit upp lite var det molnen som ställde till det istället. Ibland blev det svårt att urskilja de vita bergstopparna

bland alla plufsiga moln. Ztrippen gick alltså längs med gränsen till Tibet österut från Kathmandu och mot Mount Everest, men inte ändå

fram även om toppen kunde skådas från planet.

IMG_2338.jpg

IMG_2367.jpg

IMG_2360.jpg

IMG_2379.jpg

IMG_2391.jpg

Ena piloten var både snygg och trevlig. Vet inte varför men det kändes mkt tryggare med en kvinnlig pilot. Kanske är det vetskapen om att en

kvinna måste kämpa 100 ggr hårdare för att kunna bli tex. pilot i ett land som Nepal som gjorde att det kändes som hon borde vara riktigt duktigt

på det hon gör. Säkert en helt galen slutsats men det kändes bättre så iaf. De flesta topparna som syns på bilderna ligger på runt 8,000 möh och

det får ju anses lite imponerande även om de ibland såg lite smått ut uppe från vårt lilla plan.

IMG_2390.jpg

IMG_2388.jpg

IMG_2421.jpg

IMG_2386.jpg

IMG_2422.jpg

IMG_2428.jpg

IMG_2430.jpg

IMG_2462.jpg

stjp8729
Thailands Rookie
21 maj 2011#4

Hej Wille, :)

Kanonbra! Mästerligt! Du har inte funderat på att byta yrke? Du kan livnära dig på reseskildringar :)

Ha en go lördag!

:wai:

gäst
21 maj 2011#5

Hej Wille, :)

Kanonbra! Mästerligt! Du har inte funderat på att byta yrke? Du kan livnära dig på reseskildringar :)

Ha en go lördag!

:wai:

Hehe, jag har ju bara 10 dagar kvar på jobbet och sade upp mig bland annat för jag var så trött på att resa.

Längtar efter grillning på uteplatsen och duggregn och snålblåst vid Mälarens strand just nu.

gäst
21 maj 2011#6

Jävligt fina bilder! Får nog skylla på dig Wille, att man mot all säkerhet kommer köpa en systemkamera. Man blir väldigt inspirerad av dina bilder.

Nimman
21 maj 2011#7

Fina bilder .

Tommy
Kalsarikännit
21 maj 2011#8

Tack för fina bilder och intressanta textrader!

MVH Tommy

Odin
21 maj 2011#9

Ja Wille jag måste motvilligt erkänna att du är överjävlig med kameran, och för att vara en pojkspoling så har du även en berättartalang av rang. (fan det rimmar ju).

Kanoners.

bob
Judas taught me how to lie....
21 maj 2011#10

När du tar bilder på människor Wille, brukar du ge dem en slant för "besväret"?

//bob

gäst
21 maj 2011#11

När du tar bilder på människor Wille, brukar du ge dem en slant för "besväret"?

//bob

I princip aldrig. Har hänt att jag gett till olika individer jag tagit kort på men inte för att jag tagit kort utan för att jag förmodligen gjort det ändå. Hade en kortare diskussion med de två Sadhu-gubbarna jag fotade vid Durbar Square - de bad om pengar efteråt och det slutade med att jag donerade lite småpengar till tempelkassan istället för att ge till dem. Däremot så kommer det senare lite bilder från ett ålderdomshem vi besökte. Där donerade jag en större summa men ingen nämnde ngt om pengar. Svår fråga och olika fotografer har olika principer. Jag försöker komma på sätt att stödja dem utan att ge pengar direkt till dem.

Swippe
21 maj 2011#12

Grymt fina bilder! :great:

Mvh Swippe

JohanR
21 maj 2011#13

Fantastiska bilder. Nepal och Katmandu verkar vara värt ett besök.

//Johan

gäst
21 maj 2011#14

Jävligt fina bilder! Får nog skylla på dig Wille, att man mot all säkerhet kommer köpa en systemkamera. Man blir väldigt inspirerad av dina bilder.

Hehe, och jag i min tur skyller på Kim eftersom hans bilder inspirerade mitt köp av en Canon 350 D.

Tujtuj
21 maj 2011#15

Fantastisk bildtråd! Vem som helstkan ta en vacker bild, men få kan ta bilder som förmedlar sinnesstämningar!

Grattis och tack Wille!

Logga in för att svara.