Tja!
På Koh Phangan brukar jag bara känna mig halvlurad!
Maten har lite thai-känsla och antagligen har man thailänska kockar, men på ngt sätt försvenskas produkten och den riktiga känslan försvinner.
Jag tycker deras uteservering är halvtrevlig och därför har vi hamnat där några gånger under sommarhalvåret fast jag vet att jag blir halvlurad.
Annars finns det några restuaranger som serverar bra Thaikäk.
Som Baa säger är det oftast dom billigare som är bättre.
En kvaliteskontroll kan vara att kolla om dom har hel friterad fisk samt Som Tam på menyn så har dom antagligen riktig Thaimat.
Hät är några bra resturanger i Stockholmsområdet:
Här brukar jag köpa hem hämtmat efter jobbet under vinterhalvåret:
http://www.thaiamari.se/ Sundbyberg
En liten anonym restaurang utan rättigheter finns vid vid hötorget mittemot Karlsson/kickis med riktigt god mat, slår sina kusiner Sawasdee mm med hästlängder.
80 spänn för jätteportioner av riktig Thaimat!
Vid blå linjens tunnelbanestation vid t-centralenfanns det en restaurang som hette tjohoo eller ngt liknande. Dom har flyttat till ny lokal men är riktigt goda. Hel friterad fisk och som tam finnes.
mvh