Quote
Jag har mutat folk i Thailand och skäms inte för det. Dock inte myndigheter typ tull och polis.
Man tar seden dit man kommer.
Herr Chang har talat.
Tar seden dit man kommer? Vilka seder? Om seden ar att inte tillata flickor ga i skolan skulle du praktisera detta ocksa? Om seden ar att behandla tjanstefolk som skit och konsekvent fysiskt och psykiskt misshandla dem skulle du gora det ocksa?
Sjalvklart finns det grader i helvetet och fragan ar hur pass illa man anser korrumption vara och huruvida man vill vara delaktig i att cementera systemet eller ej.
Sjalv stalldes jag infor fragan sa sent som i sondags. Till historien hor att vi sedan 1 vecka har en ny nanny i familjen. Nannyn ar fran Burma och ar systerdotter till min frus gamla nanny som numera jobbar som kock i en av familjens resturanger. Jag visste att hon var endast 18 ar gammal men talade med hennes tidigare arbetsgivare dar hon arbetat 2 ar och hon fick goda referenser. Da jag tycker det vara extremt viktig med utbildning gjorde vi dealen att hon 1 heldag och 3 e.m i veckan skall ga ta privatlektioner hos larare. Skolan ligger princip tvars over gatan och ar en internationell skola och aven om det blir dyrt raknar vi med att hon skall fa valuta for var kostnad.
Vad som inte namndes i historien var att hon saknade uppehalls- och arbetstillstand. Detta var inget jag reflekterade over eller kollade upp utan tog for givet eftersom jag lyckades forsakra henne mot skador etc. pa arbetsplatsen. dvs vart hem. Mkt naivt kan man lugnt saga.
I sondags kvall var hon pa vag till Caffour pa Rama 4 som ligger ca 5 minuters gangvag bort och blev precis utanfor porten stoppad av polis. Nar hon avkravdes Id.kort sa borjade problemen. Till saken hor att jag och familjen var pa slaktmiddag med hela min frus familj och ca 1 timme hemifran. Hon ringde upp och var mkt fortvivlad. Var maid var dock hemma och forhandlade med polisen. Min frus fader som inte var med pa middagen ringdes upp och informerades om situationen samtidigt som jag satte mig i bilen for att se vad som skulle handa. Jag var mkt upprord da jag forbannade attjag inte hade kollat hennes arbetstillstand samtidigt som jag var orolig for vad som skulle handa med henne.
Pa plats hade polisen forsvunnit och jag fick veta att vakten/tradgardsmastaren hade betalat polisen 2,000 baht for att se mellan fingrarna. Sjalvklart forvantade han sig att jag skulle betala. Jag ville inte samtidigt som jag sjalvklart var tvungen da han knappast kanner till min aversion gentemot korrumption utan bara ville vara hjalpsam.
I gar dok polisen upp igen och ville ha en ny muta. Jag blev hederligt forbannad. Dels for deras frackhet att forvanta sig en muta och dels for att de var sa giriga att de dok upp dagen efter igen. Eftersom jag ar sa pass begransad i min thai att en forhandlig med polis inte fungerar sa ringde jag min svarfar. 30 minuter senare far poliserna ett mobilsamtal fran nagon hojdare och de tar sonika mossan i hand och ber om ursakt och lovar dyrt och heligt att ingen polis kommer nagonsin kommer kolla var adress igen.
Efter ett samtal med min fru fick jag veta att hennes far hade ringt upp nagon bigwig som var i hans skuld och darmed loste problemet. Nar jag fick berattat for mig om den s:k skulden visste jag inte om jag skulle skratta eller grata. For 15 ar sedan sa blev Alisas bror av misstag skjuten av en polis. Polisen satt pa en resturang och lekte/visade upp sin pistol som gick av och traffade Alisas bror i hoften. Alisas bror var endast ca 12 ar da detta handa. Denna polisman ar numera en hogre chef i Bangkok.
Denna polischef meddelade aven att for den natta summan av 20,000 baht kan vi aven fa ett arbetstillstand for var nanny pa stort istallet for att vanta pa att de skall oppna for att ta emot ansokningar. Min fru m.fl havdade att vi skall gora detta. Jag ar sjalv tveksam men funderade pa att gora det av rent humanitara skal da var nannys liv skulle bli betydligt mkt battre. Samtidigt vander det sig i magen pa mig nar jag tanker pa implikationerna over att goda redan fetlagda tjansteman som utnyttjar sin position. Darfor har jag idag paborjat en visumprocess for henne dar vi ansoker om ett tillaggsvisa pa mitt visa da jag har ratt att ha medansokande hemtjanstpersonal. Denna process ar langsammare och dyrare men forhoppningsvis sa skor sig ingen pa situationen. Hade jag inte haft detta alternativet sa hade beslutet kanske varit ett annat.
Nar man har hemhjalp i Thailand kan det vara en klok ide att inte bara kolla arbetstillstand men aven se till att fixa en fullgod sjuk- och olycksfallsforsakring om nagot skulle handa. En kollegas allt-allo kille ramlade ned fran deras tak och ar sedan 4 ar forlamad fran hoften nedat. Min kollega med familj har sedan dess betalat hans lon varje manad och kommer formodligen och gora sa for resten av hans liv da detta pga av valvilja blandat av en stor dos av daligt samvete da de skickade upp honom pa taket for att ta ned en av deras barns frisbees.
For ovrigt har jag hamnat pa polisstationen 2 ganger da jag vagrat betala skumma avgifter nar trafikpoliser stoppat mig. Ena gangen fick jag ga utan boter och andra gangen fick jag kvitto pa 200 bahts boter for olaglig u-turn.