Detta är ett Thailandsforum, och jag borde inte vara förvånad över att många här strävar efter att bo i Thailand. Hellre än i Sverige. Det finns fördelar med Thailand, men också nackdelar. Samma med Sverige, fast på annat vis.
Det är förvisso trevligt att vistas i Thailand (inte just nu kanske), men jag känner själv att det räcker med två eller tre veckor. Sen vill jag hem till Sverige. Jag har förvisso både tid och pengar att flytta permanent till Thailand, men varför?
Det upphör aldrig att förbluffa mig när medlemmar på detta forum berättar att de i princip bränt alla broar till Sverige vid flytt till Thailand. Varför just Thailand?
Jag har besökt många länder runt om i världen, och en del av dom ter sig intressanta för längre vistelse. Utan inbördes ordning: Irland, Japan och Nya Zeeland. Thailand hamnar långt ner på denna lista.
Men det landar alltid i att jag föredrar att stanna i min kära lägenhet i Göteborg. Det vore intressant med lite sakliga argument för varför Thailand ska vara så fantastiskt att bo i?
Herr Chang har talat.

