Thailands Ingenjörsråd rekommenderar att resorten Siam Beach Koh Chang ska riva sina kvarvarande fem byggnader i vakan av att den sjätte byggnaden rasade och dödade en thailändsk turist förra veckan.
Amorn Pimanmas – generalsekreterare för rådet – ledde under lördagen ett lag av strukturexperter för att inspektera byggnaden på ön Koh Chang som kollapsade den 4:e juni, såväl som de resterande byggnaderna i samma zon. Kollapsen skedde efter att det regnat och resulterade i att fem personer skadades och en person omkom. Lokala myndigheter stängde resorten på obestämd tid efter olyckan och platsen har förklarats som katastrofzon.
Ingenjörsrådet uppgav att byggnaderna i zonen har byggts på sluttande mark med grunda fundament och utan pålar. Man uppmanar därför ägaren att riva de kvarvarande byggnaderna eftersom de har sprickor i väggarna och riskerar att kollapsa. Amorn sade även att turister bör undersöka byggnader de ska bo i och omedelbart evakuera om de vistas i byggnader som liknar de hos Siam Beach Koh Chang och hör ett skakande ljud.


