Ja oftast är det ju så men i detta fallet är det kanske ett sätt för regeringen att parera högre levnadsomkostnader för befolkningen. En sorts socialbidrag alla fattiga risodlare får ungefär, där det räcker att ha ris att sälja för att bli behörig.
För majoriteten av risodlarna betyder det där bidraget en hel del och om man helt enkelt skulle låta markanden styra så skulle de nog få lite privatekonomiska problem och allvarliga förtroendeproblem för beslutande regering.
Jo, Det är dessa "ädla" tankar som regeringen motiverar sitt agerande med.
Problemet är att det är just dessa "ädla" tankar som inte funkar i en världsmarknad där marknadskrafter styr
Det slår alltid tillbaka och det är de som skulle gynnas av agerandet som drabbas värst
Hade hela världen varit en planekonomi a lá Ryssland/Nordkorea kunde det "kanske" ha funkat men vilken normalbegåvad regering som helst borde inse att så inte är fallet
Finns en lång rad sådana misslyckanden de senaste 100 åren där hela ekonomier, regeringar och till och med världsekonomier kantrat p.g.a sådana påhitt
Ett av de värsta exemplen är kaffe-hanteringen/subventioneringen i Brasilien av Getulio Vargas på 50-talet som påverkade stora delar av världens ekonomier.
Det ledde bl.a till "Senator hearing" i USA och det har aldrig någon annan produkts handel lett till. Inte ens olja.
Det ledde också till hans död och enorma problem för kaffeodlarna både i Brasilien och runt om i världen med dumpning av priserna, skördar som fick eldas upp etc etc