Norra Pattaya är ju inte alls bra, ingen som badar där inte ens thaifolket, bara båtar och skitigt vatten. Jomtien??? Tänkte tillbringa härliga 4 veckor med bra beach i Pattaya i mars---men inte norra Pattaya. Ligga på hotellet i deras pool är inte så kul heller. Men hur ser det ut lite längre söderut på Pattaya? ![]()
Bra badstrand i Pattaya finns?
Vid klangen är det ok
Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
Färjan ut till Koh Lan är det som gäller, om du vill slippa grovt grus eller grumligt vatten, Koh Phai har ännu finare sand och vatten.
Omedelbart norr om Jomtien fanns tidigare ett halvhyfsat bad numera privatägt.
Duger inget av detta så är det bara Koh Samet som gäller.
Klangen?? vad är det??? inte hört det förut... ![]()
Finns gott om fina stränder i Pattaya/Jomtien området.
Jag tog en sväng med motorcykeln och hittade flera stränder som var otroligt fina men inte privata.
Har några positioner inlagda i GPS´n.
Kontakta mig för mer info.
Finns fina stränder men hur är vattnet?
Doppade i mig sist 84 vilket jag inte skulle ha gjort läste jag efteråt.
Klangen?? vad är det??? inte hört det förut...
Pattaya Klang är detsamma som centrala gatan
Pattaya Tai. Pattaya Klang, Pattaya Nuea är således Södra, Centrala Och norra gatan i den ordningen.
Klangen?? vad är det??? inte hört det förut...
Central Pattaya Rd. kallas lite slarvigt 'klangen' av svenskar (o. evtl norrmän o danskar) och Pattaya Klang av thailändare.
Alltså strandavsnittet som ligger där 'klangen' möter havet...
//Singha711
Och där finns ingen badstrand ![]()
Nä jag skulle föreslå Ta di vita taxibilarna uppe på shukumwith åk ner mot sattahip 30 minuters resa och 20 bath.efter Bangsale där vi håller till så åker ni i 10minuter till.sen hoppar ni av vid Navybasen fixar en transport till stranden
Och där finns restaurang (Thai) inga försäljare av krimskrams och kanon strand
”Klangen” är en försvenskad förenkling av gatans namn eller smeknamn om man så vill. Något enklare att använda i dagligt tal än Pattaya klang. Har enligt min åsikt inte så mycket med slarv att göra dock.
”Klangen” är en försvenskad förenkling av gatans namn eller smeknamn om man så vill. Något enklare att använda i dagligt tal än Pattaya klang. Har enligt min åsikt inte så mycket med slarv att göra dock.
Eller ännu enklare för att alla ska komma ihåg.
Nua = Norr
Klang = Central
Thai = söder
Finns en trevlig strand i Sattahip om man orkar ta sig dit ![]()
Nyss hemkommen från Thailand och Pattaya/Jomtien badade 1 gång på 4 veckor i havet gjorde det bara för att ha badat i havet.
Min åsikt om vattnet i Pattaya/Jomtien är skitvatten kliade på kroppen bara, njöt av livet i poolen istalle när jag badade.
Hoppas det tar lång tid innan man måste bo där igen pga. huset översvämmat i Ayutthaya och allt förstört.
Mvh.Plätt
Militärstranden Bang Sare
C:a 20 minuter söder om Jomtien




Logga in för att svara.
