En tysk turist drogades och rånades av en kvinna som han mötte när han var på väg tillbaka till sitt hotell under fredagen.
Polisen kallades till Sweet Dream Place Guest House efter att en vän till offret upptäckt honom liggandes medvetslös på sin säng. Offret, 67-årige Harmut Hermann, återfick snart medvetandet efter att hans vän - med hjälp av hotellpersonal - tagit sig in i hans rum. Han berättade att han efter ett besök i ett valutaväxlingsbås träffat en kvinna på gatan som var 30-35 år gammal och som ville följa med honom till hans rum, något som han tydligen tyckte lät som en bra idé. Väl på rummet så gjorde hon en kopp kaffe till honom som troligen var spetsad med någon typ av medicin, och som fick honom att tappa medvetandet.
Kvinnan tros ha stulit 10,000 baht och 12,000 euro från rummets olåsta kassaskåp. Hotellet har inte gjort någon kopia på hennes id-kort, men övervakningsbilder finns.
Källa: http://www.pattayaon...ya-guest-house/

.gif.c1a0cd7426b0b1069dc20fe918ae5550.gif)