Yingluck och fd. ministrar står inför nya anklagelser.

Arkiverad
Khun Ken
29 juli 2014#1

Tidigare premiärminister Yingluck Shinawatra och åtta andra politiker och en polis anklagas för att ha missbrukat sin makt genom att företa resor runt om i landet före Februar´s val som senare förklarades ogiltigt, sade en källa från valkommission .

 

EG-utredare hävdar att Khun Yingluck och sju före detta statsråd och den dåvarande nationella polisen Pol Gen Adul Saengsingkaew brutit mot 2007 konstitution genom att använda offentliga medel för att delta i en valkampanj,  berättar en högt placerad källa som undersökt fallet.

 

De åtta gjorde en eller flera resor med henne i Bangkok och andra provinser, när Khun Yingluck ledde övergångsregeringen, förklarade källan. Källan sade att man brutit mot sektion 181 i den tidigare konstitutionen, som säger att ett utgående kabinett '' inte skall utnyttja statens resurser eller arbetskraft på ett sätt som påverkar resultatet av nästa val".

 

Förutom Khun Yingluck och Pol Gen Adul, är de andra som står inför samma anklagelser Charupong Ruangsuwan, Plodprasop Suraswadi, Chatchart Sittipunt, Santi Prompat, Sermsak Pongpanich, Tanusak Lekuthai och Visarn Techathirawat. De var medlemmar i "Caretaker Kabinettet" och vissa är ledande medlemmar av Pheu Thai Party.

 

Enligt utredningen reste de åtta med Khun Yingluck i en eller flera resor till Chiang Mai, Lampang, Petchabun, Roi Et, Buri Ram, Surin, Si Sa Ket, Kalasin, Loei, Yosothon, Bangkok och Rayong,.

 

Alla kommer att kallas för att få försvara sina handlingar inför utredningspanelen, sade källan. Styrelsen avgör sedan om ärendet ska gå vidare till EC för vidare åtgärder.

 

EC har sedan att ta fallet till Högsta domstolens  Election Cases Division  för dom. De tilltalade står inför ett fängelsestraff på upp till 10 år och böter på  högst 200.000 THB och ett 10-årigt förbud från politik om de befinns skyldiga.

 

Dessutom kan Pheu Thai Party upplösas eftersom en del av de anklagade sitter i ledningen för partiet.

 

Khun Yingluck upplöste representanthuset den 9 December mitt under gatuprotesterna av Folkets Demokratiska Reformkommitté. Nyval utlöstes till den 2 Februari 2014 innan det förklarades ogiltigt av författningsdomstolen på grund av att den inte kunde hållas på en enda dag.

 

Resorna företogs då Khun Yingluck var "Caretaker Premiere", som slutade med militärkuppen den 22 maj.

 

Hon tillbringade den mesta av sin tid i provinserna för att undvika dom fortsatta demonstrationerna i Bangkok av PDRC, efter representanthuset upplöstes.

 

Khun Yingluck är närvarande i Europa. Hon deltog i födelsedagsfesten för sin äldre bror Thaksin i Paris på Lördagen och letar efter en skola för sin son i London. Hon har lovat att återvända till Thailand.

 

Khun Yingluck står redan inför en anklagelse för missbruk av auktoritet för sin underlåtenhet att stoppa regeringens ris-stöd trots stora förluster och korruption. Den nationella korruptionsbekämpnings kommissionen (NACC) åtalade henne och skickade ärendet till Allmänna Åklagare Myndigheten för att åtala henne i Högsta domstolens brottmålsavdelningen för innehavare av politiska positioner.

 

http://www.bangkokpost.com/news/politics/422872/yingluck-former-ministers-face-another-allegation

Ceve
29 juli 2014#2

Så där ja, kanske bäst att leta bostad i London, as well ;-)

 

MaiChai
29 juli 2014#3

Är man vald till PM får man väl använda statskassan till vad man vill, som att finansiera sitt partis valkampanj..

Skvadern
29 juli 2014#4

Finns det motsvarande regler i Sverige?

Kommer isåfall Reinfelt o Co begära tjänstledigt från sitt regerande för att kunna köra valkampanj inför höstens val?

Wangthong
29 juli 2014#5

Är man vald till PM får man väl använda statskassan till vad man vill, som att finansiera sitt partis valkampanj..

Såna bagateller som att styra landet får inte hindra en i något fall. Inte ens som caretaker.

Förebilder som Thaksin förpliktar.

GlobalWalker
29 juli 2014#6

Fars...

Khun Ken
29 juli 2014#7

Så där ja, kanske bäst att leta bostad i London, as well ;-)

Ja hon söker ju skola till sonen där, det visar sig inom 14 dagar om hon köpt en returbiljett till Thailand.

amja
Moo Whan
30 juli 2014#8

Snälla nån!

Kan vi inte bli förskonade från fler a dessa värdelösa trådar!

Kanske överstfoddervärden kan bli något mer restriktiv om vad som är thaipoltik och ge oss andra en chans att slippa skiten genom att kunna ignorera  hela delar av forumet, te.x politik och ev nyheter.

Nyheterna läser jag väldigt enkelt på andra specialicerade forum och politiksnacket här tror jag dom flesta är trötta på! År efter år med samma låsta åsikter som står och stampar!

För mig vore det en befrielse att kunna IGNORERA vissa delar av detta forum som jag absolut inte är intresserad av att läsa!

Mvh

Amja

Surin P3
admin
30 juli 2014#9

Snälla nån!

Kan vi inte bli förskonade från fler a dessa värdelösa trådar!

Kanske överstfoddervärden kan bli något mer restriktiv om vad som är thaipoltik och ge oss andra en chans att slippa skiten genom att kunna ignorera hela delar av forumet, te.x politik och ev nyheter.

Nyheterna läser jag väldigt enkelt på andra specialicerade forum och politiksnacket här tror jag dom flesta är trötta på! År efter år med samma låsta åsikter som står och stampar!

För mig vore det en befrielse att kunna IGNORERA vissa delar av detta forum som jag absolut inte är intresserad av att läsa!

Mvh

Amja

Att ignorera forumdelar på Nytt Innehåll-sidan har du kunnat göra sedan 2008. Både manuellt och automatiskt.

amja
Moo Whan
30 juli 2014#10

Att ignorera forumdelar på Nytt Innehåll-sidan har du kunnat göra sedan 2008. Både manuellt och automatiskt.

Ok, det har undgått mig, ska utnyttjas.

Nemo
Kontroversiell
30 juli 2014#11
amja, on 30 Jul 2014 - 07:01, said:

en chans att slippa skiten genom att kunna ignorera  hela delar av forumet, te.x politik och ev nyheter.

 

För mig vore det en befrielse att kunna IGNORERA vissa delar av detta forum som jag absolut inte är intresserad av att läsa!

Mvh

Amja

 

Detta är ju ganska lätt att låta bli att klicka på dessa delforum, så slipper du ju att läsa dem.    :)

 

 

post-8930-0-62842100-1406686285.jpg

Tallviking
Veteran
30 juli 2014#12

Demokrat uppmanar Utredning av Pheu Thai Klockor, Amuletter
Genom Khaosod engelska

x14066392871406639777l.jpg.pagespeed.ic.
Regeringsvänliga anhängare iscensätta protester framför kontoret för National Anti-Corruption kommissionen (NACC), 13 mar 2014

Bangkok - En framstående medlem av Thailands demokratiska partiet har uppmanat myndigheterna att undersöka den tidigare härskande Pheu Thai Party över inköp av dyra amuletter och digitala klockor.

Tidigare Demokratiska partiet MP Watchara Petchthong manade Thailand anti-graft byrå för att undersöka en Pheu thailändsk politiker underlåtenhet att avslöja hans innehav av två dyra amuletter och Pheu Thai-ledda parlamentets beslut att köpa 30 miljoner baht värde av digitala klockor fjol.

Han förklarade sina klagomål i ett brev till den nationella antikorruptions kommissionen (NACC) idag.

Enligt skrivelsen, tror Mr Watchara Mana Kongwutthipanya, en MP kandidat Pheu Thai Party, bör åtalas av NACC för avsiktligt döljer hans ägande av två sällsynta amuletter i den finansiella Avslöjande dokument han in till NACC.

De två amuletter, Phra Prue och Somdet Wat Rakang, är värda mer än 34 miljoner baht.

Mr Watchara uppmanade också NACC att påskynda utredningen av pricy digitala klockor som installerats i huset av parlamentet förra året. Sammanlagt 238 klockor installerades i hela byggnaden medan Pheu Thai Party var vid makten, som kostar staten cirka 15 miljoner baht.

Mr Watchara även uppmanat NACC att hålla tidigare Division of Special Investigation (DSI) chef Tharit Pengdith ansvarig för att ha försummat att undersöka korruption i den förra regeringens ris-pantsättning systemet.

Den demokrat politiker hävdade Mr Pengdith blundat för programmets skenande korruption och avslog demokratpartit begäran om att inleda en utredning i systemet under 2013.

"Om Mr Tharit hade accept riset inteckning fallet som specialfall under 2013, skulle förlusterna [till staten] inte vara så här stor", sa Mr Watchara.

NACC biträdande generalsekreterare Witthaya Arkompitak accepterade klagomålet och sade att kommissionen kommer att behandla ärendet.

Förra veckan, NACC fann förre premiärminister Yingluck Shinawatra skyldig till att inte förhindra korruption i den kontroversiella ris-pantsättning program.

Källa: http://en.khaosod.co...9287&section=11

Khun Ken
31 juli 2014#13

 

 

De två amuletter, Phra Prue och Somdet Wat Rakang, är värda mer än 34 miljoner baht.

Man kan ju inte vara frisk i huvudet när man köper 2 amuletter för 34 miljoner THB. ???

 

Ej heller om man köper väggklockor för 63 000 THB/st.  :13:

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.