Premiärminister Yingluck Shinawatra säger att hon skulle föredra att stanna i Bangkok än att åka till Koh Samet efter hemkomsten från sitt besök i Afrika.
När hon anlände till Bangkok under gårdagen så sade hon att situationen vid Koh Samet är på väg tillbaka till det normala, och refererade till rapporter från energiminister Pongsak Ruktapongpisal. Hon noterade att alla involverade parter nu är upptagna med att komma fram till rehabiliteringsplaner i nära samarbete med Energi- och Inrikesdepartementet. Hon sade att myndigheter kommer att upprätta policys för att förebygga att en liknande incident inträffar igen så fort uppgifter om läckaget finns tillgängliga.
En grupp med demonstranter planerar att samlas i Bangkok under helgen trots tillämpningen av den Interna Säkerhetsakten, och Yingluck medgav att hon var lite orolig över demonstrationen. Hon sade att hon har instruerat polisen att säkerställa säkerheten för både demonstranter och allmänhet.
Källa: http://www.nationmultimedia.com/national/PM-wont-go-to-Koh-Samet-30211738.html
