Thailands Nationella Antikorruptionskommission (NACC) sade under torsdagen att det finns grunder för att åtala före detta premiärminister Yingluck Shinawatra för felaktig utdelning av kompensation till protestanter och supportrar från rödskjortorna.
NACC har även beslutat att dra före detta vice premiärminister Suthep Thaugsuban inför rätta för oegentligheter i ett byggnadsprojekt rörande polisstationer. I ett tredje fall så säger NACC att det finns bevis för att den före detta ministern för informations- och kommunikationsteknologi Chuti Krairiksh har missbrukat sin makt i samband med telekomaffärer.
Yingluck och 33 före detta medlemmar i hennes kabinett anklagas av NACC för felaktiga utbetalningar av två miljarder baht av statliga medel till familjer till offer för de politiska oroligheterna. NACC:s talesman Vicha Mahakun sade att det inte finns någon lag som stödjer kompensationerna. "Yingluck och hennes regering missbrukade sin auktoritet och använda den nationella budgeten för att främja deras politiska mål," sade han.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/politics/561851/yingluck-faces-red-payout-rap
