Visste ni detta om SINK-skatt?

Arkiverad
Jive
13 feb. 2013#1

Jag visste att man som utskriven från Sverige med SINK-skatt ej är skyldig att betala skatt på kapitalinkomst (ränta) till Sverige, men jag var osäker på om vinst på fonder/fondförsöljning är skattepliktigt i Sverige.

 

Så därför frågade jag Skatteverket och deras svar citerar jag här:

 

" Hej!

 

Den som fått besked om sink är begränsat skattskyldig i Sverige. Om en sådan person innehar aktiefonder är dessa i såfall inte skattepliktiga i Sverige. Hemvistlandet Thailand får beskatta inkomsten i enlighet med sin interna rätt.

 

..

 

Med vänliga hälsningar

 

..."

 

Min bank i Sverige visste tydligen inte detta, då de varje år har dragit 30 % skatt på utdelning i fonderna.

 

Får se om det kanske kan bli ett extra bidrag till pensionen.

 

 

saobaht
13 feb. 2013#2

Hur mycket är skatten i Thailand på sådana inkomster. 

bond1
13 feb. 2013#3
Hur mycket är skatten i Thailand på sådana inkomster. 

Hittade detta:

 

I Thailand saknas förmögenhetsskatt liksom arvsskatt. Kapitalvinster beskattas som vanlig inkomst, dock är högsta skatt på räntor och utdelningar 15 %.

 

http://sparsamskatt.se/lander/Thailand

Marce
6 mars 2013#4

Hej

Tror det är skillnad på kapitalvinster och utdelning, utdelning på svenska aktier/fonder för begränsat skatteskyldiga och utomlands bosatta beskattas med 30% enligt kupongsskattelagen. Så vid försäljning är det ingen beskattning, bara utdelning.

Men det verkar också som att kapitalvinster beskattas i tio år efter det att personen har haft väsentlig anknytning till sverige eller varit bosatt här. 3 kap 19 paragraf Inkomstskattelagen

Jive
6 mars 2013#5

Svar från Skatteverket:

 

"Hej!

Om du är begränsat skattskyldig i Sverige ska andelar i investeringsfonder inte beskattas i Sverige vid försäljning.

Med vänliga hälsningar."

 

Kapitalvinster typ Aktieförsäljning är, som Marce säger, skattepliktiga i i Sverige upp till 10 år efter utflyttning med SINK-skatt. Därefter gäller "10-årsregeln" som innebär befrielse från skatt i Sverige på kapitalvinster och detta oavsett när aktierna införskaffades.

 

lang
6 mars 2013#6

Mycket som ändrats sedan jag var aktuell för SINK skatt för sjömän 1998. Då fick du inte äga aktier,fonder eller bostadsrätt i Sverige. Jag kände att det var i princip bara ett bankkonto som tilläts.

 

Häls Lang

sarne
Khun Isaan
5 aug. 2013#7

Skall flytta till Thailand, skriver ut mig från Sverige. När SINK skatt bevljats skall man meddela sin bank att de slutar dra 30% skatt på ränta på sparmedel.

Banken kräver att man anger TIN (Tax Identification Number).

 

Hur har ni som har SINK skatt gjort?  

Jive
5 aug. 2013#8
Skall flytta till Thailand, skriver ut mig från Sverige. När SINK skatt bevljats skall man meddela sin bank att de slutar dra 30% skatt på ränta på sparmedel.

Banken kräver att man anger TIN (Tax Identification Number).

 

Hur har ni som har SINK skatt gjort?  

 

Skaffat ett "Tax Pay Card" med ett "Tax Identification Number".

sarne
Khun Isaan
5 aug. 2013#9

Tack för snabbt svar.

 

Nästa fråga   :-)...var/hur skaffar jag ett sådant?

Jive
5 aug. 2013#10
Tack för snabbt svar.

 

Nästa fråga   :-)...var/hur skaffar jag ett sådant?

 

Jag fick mitt för en massa år sedan på skattekontoret i Banglamung.

Som jag kommer ihåg det, så var det lite bökigt och det krävdes två, tre besök med lite olika papper (kommer inte ihåg vilka).

Stick ut till "ditt" skattekontor och fråga där.

Rebnel
5 aug. 2013#11
Skaffat ett "Tax Pay Card" med ett "Tax Identification Number".

 

Har inget sådant utan det skickar Skattemyndigheten ut till de olika instanser som man har begärt ska sluta dra av räntor, skatter enl. SINK.

 

Rebnel

Moritz
5 aug. 2013#13

Meddelar någon i Sverige så småningom den Thailändska skattemyndigheten

att vinst betalats ut eller är det upp till de skattskyldiga själva att göra det?

 

Kan man i så fall råka glömma att göra det?

sarne
Khun Isaan
5 aug. 2013#14

Nu har jag lyckats få tala med två vänliga och hjälpsamma på skatteverket. Så här är det:

 

- De pensionsutbetalare som man angivit i sin SINK ansökan får besked direkt från skatteverket. Man behöver alltså inte själv vidta åtgärd. Det var det här du tänkte på Rebnel.

Hoppas att jag fick med alla i min ansökan...

 

- Man får själv kontakta banker och andra institut, meddela att man i och med SINK skatt godkänts blivit Begränsat skattskyldig, därmed ej behöver betala skatt på ränteintäkter.

Då krävs (ivarjefall av Riksgälden) att man redovisar ett TIN (Tax Identification Number) i Thailand.

 

Såvitt jag förstår dras ingen skatt på ränta på vanliga transfereringskonton hos Thai bankerna,med reservation för mycket höga räntebelopp (och räntan är LÅG, ca 0,5-0,75%).

Däremot på Fixed Deposit Account, vilka ger högre ränta (omkring 2-,2,4% vid 12 mån) dras 15% i skatt. Men här är en godsak: Man kan genom att ansöka hos skattekontoret få tillbaka hela skatten, alltså de 15%. Ansökan skall ske jan-mar, då föregående års taxering fastställs. Enligt Thaivisa en enkel procedur, intyg från banken + ett besök på skattekontoret för att fylla i en blankett, sedan beviljas ansökan, utbetalning sker inom 2-6 veckor beroende på del av landet.  

Rebnel
5 aug. 2013#15
 https://www.riksgalden.se/Dokument_sve/pm/riksgaldsspar/Intyg%20om%20begr%C3%A4nsad%20skatteskyldighet%20slutgiltig%20version%2015%20nov%202007.pdf

 

Här är ett exempel på att TIN efterfrågas. Som jag förstår skall man själv meddela respektive utbetalare av ränta. Är du 100% säker Rebnel?

 

Jag har inte skickat till någon arbetsgivare utan det gjorde skattemyndigheten, sen kan det ju gå snett som det gjorde med Skandiabanken då dem inte har någon som helst koll på deras interna sysatem.

 

Rebnel

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.