Visa till EU utan garant

Arkiverad
Pingislover
Khon Antaray
14 juni 2013#1

Hur mycket måste en Thailändare ha på banken

för att åka till EU utan att någon måste garantera.

Om en Thai har 300.000 bath räcker det för en

3 månaders resa? eller måste man ha mer?

gäst
14 juni 2013#2

Jag är väldigt dålig på det här med visumfrågor men har för mig att det finns ett belopp som ska slås ut per dag som ska uppfyllas.

Enis
Sybarit
14 juni 2013#4
Hur mycket måste en Thailändare ha på banken

för att åka till EU utan att någon måste garantera.

Om en Thai har 300.000 bath räcker det för en

3 månaders resa? eller måste man ha mer?

 

 

Enough money to support yourself during your stay. In general, Sweden requires you to have SEK 450 per day/person. The required amount may be less if for instance you have paid for board and lodging in advance or live with friends or relatives. The embassy requires proof that you can support yourself, e.g. in the form of a statement of account from your bank or a wage specification for the past six months.

 

http://www.swedenabroad.com/en-GB/Embassies/Bangkok/Visit-Sweden/Applying-for-a-visa-to-Sweden/Required-documents/

gst
14 juni 2013#6

Tror att det i alla fall måste finnas en inbjudan för att få 3-månaders visum, men jag kan ju ha fel. Turistvisum är ju en månad, de andra heter ju visum för att hälsa på släkt och vänner.

 

Har de penagr själva behöver det dock inte finnas någon som ställer upp som ekonomisk garant.

 

/GSt

SatanG
Skattesmitare
4 juli 2013#7

Kräver VFS att man översätter det thailändska giftemålscertifikatet för turistvisum om giftemålet är registrerat i Sverige?

 

/ SatanG

chiangmai
5 juli 2013#9

Då vi sökte visum valde vi mellan turist och besöka släkt/vänner .

Enligt  ambassaden krävs detaljerad resplan med tex hotellbokning för turistvisum. Därför valde vi alt 2

ano
5 juli 2013#10

Då vi sökte visum valde vi mellan turist och besöka släkt/vänner .

Enligt ambassaden krävs detaljerad resplan med tex hotellbokning för turistvisum. Därför valde vi alt 2

Det gäller ganska hårda krav på resplan om man inte besöker den närmaste familjen (2011). Fast inte hotellbokningar förstås, utan hur tiden ska spenderas. Besöka en vän och se Sverige räcker inte som planering.

SatanG
Skattesmitare
15 juli 2013#11

Lämnade in visumansökning för frugan i torsdags och fick besked i dag (måndag) att det var klart att hämtas ut.

Det kallar jag smidigt och snabbt.

Behövdes ingen inbjudan för turistvisum.

 

/ SatanG

SatanG
Skattesmitare
15 juli 2013#12
Kräver VFS att man översätter det thailändska giftemålscertifikatet för turistvisum om giftemålet är registrerat i Sverige?

 

/ SatanG

NEJ!

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.