Visst gillar jag Thaimat men äter hellre annan mat. Tur nog så har jag en fru som gärna äter internationell mat även om hon föredrar Thaimat.
Vilken typ av mat föredrar du helst i Thailand?
Jag ÄLSKAR Thailändsk mat och provar gärna nya saker när jag är där
Ibland hittar man delikatesser och ibland inte... ![]()
Tanken är att endast 3 svar ges INTE 5 som Kenneth073 har avgett.. ![]()
Stekar, pizza, burgare, subway ![]()
กินข้าวทำลายสมอง
Vällagad mat från bra råvaror, sedan kan den komma från vilket land som helst.
Stekar, pizza, burgare, subway
กินข้าวทำลายสมอง
Inte så mycket till Thaimat där ![]()
Inte så mycket till Thaimat där
Blir väl lite Thaimat då och då, men man måste ju ha näring för att orka kröka... ![]()

Är jag på en turistort så blir det mycket "fin" mat som man tycker att det är för dyrt att gå ut och äta dagligen i Sverige. Annars när man far runt brukar jag försöka äta lite enkelt för att inte bli så fet. Man dricker ju en del öl åxå. ![]()
Thaimat och svennemat äter vi ju till vardags. Nu när vi är där nere vill jag... GRILLA!
Allt kan hamna på grillen.
Jag håller med Knasen.
Inget thaislafs för min del.
Själv äter jag all mat, beroende på vad man är sugen på. Så du borde haft med "all mat" som ett alternativ. ![]()
Hehe,Tyckte det stod 1 till 5 när jag rösta. ok Har röstat om ,är lite inne på rollbas linje,thaislafs undviker jag på turistorter där man kan få god svensk och europeisk mat..
Är man i obyggden blir det ju thaimat så det räcker till.
Thaimat blir jag ganska trött på efter ett tag då är svensk husmanskost riktigt gott. Fast ahhh det mesta slinker ner
Själv äter jag all mat, beroende på vad man är sugen på. Så du borde haft med "all mat" som ett alternativ.
För att få fram någon form av ranking så blev det så här...
Hehe,Tyckte det stod 1 till 5 när jag rösta. ok Har röstat om ,är lite inne på rollbas linje,thaislafs undviker jag på turistorter där man kan få god svensk och europeisk mat..
Är man i obyggden blir det ju thaimat så det räcker till.
Ok..jag ändrade ..mitt fel...sorry
Logga in för att svara.