Jag har fått en Sony Dsc-w130 av Telia. Skall jag ge min mamma min Canon Ixus 75 eller Sonyn? Hon skall naturligtvis få den sämsta.
Vilken ska jag behålla?
ArkiveradJa du...det ser ju på papperet ut som om Sony'n slår Canonen (hur säger man canon i bestämd form? =O) på de flesta punkter. Dock är ju nog så viktiga faktorer hur kameran känns i handen och hur intuitiva man upplever menyerna vara.
Men jag hade nog behållt Sony'n!
Ge bort sony'n.
Ge bort sony'n.
Varför tycker du det?
Halloj Jens!
Spelar nu ingen roll!
http://www.letsgodig...-1521-1807.html
Ge bort Sony, jag är Canonnisse!
Mvh
Kimmo
Vet inget om Sonyn men 75-an är den bästa Ixus som jag har haft.Rätt kvick i vändningarna och den stora skärmen är ett stort +.
Dessutom finns ju jättebilliga batterier och minneskort på Tradera till Ixus.
Har du möjlighet att prova att använda båda kamerorna?
Det är nog a-o hur det känns i praktiken som Durian1 skrev.
Jag minns när jag valde julklapp till Svarten.
Ville ha Ixus, men blev övertalad av försäljaren att köpa en Samsung.
Samsung var bra bla bla bla bla...
Den var nog bra, men passade inte oss.
Så jag lämnade tillbaks Samsung och köpte en Ixus istället. Sparade en tusing på köpet...
Lycka till med valet!
Magrood
Quote
Det är nog a-o hur det känns i praktiken som Durian1 skrev.
Jag minns när jag valde julklapp till Svarten.
Ville ha Ixus, men blev övertalad av försäljaren att köpa en Samsung.
Samsung var bra bla bla bla bla...
Den var nog bra, men passade inte oss.
Så jag lämnade tillbaks Samsung och köpte en Ixus istället. Sparade en tusing på köpet...
Lycka till med valet!
Magrood
Ett tips från en före detta försäljare på en av de stora elektronikkedjorna: Lyssna inte på en försäljare
Deras jobb är att sälja varor med så hög vinstmarginal som möjligt, inte nödvändigtvis den dyraste dock.
En Ixus är inte fel. Köpte min 2005, och gud sig förbarme så jag misshandlat den på ett antal resor till Thailand. En robust kamera! Men det blir fortfarande hyfsade bilder, och batterierna laddar som dom ska!
Kvalitet.
Herr Chang har talat.

Min ixus fungerade kanonbra tills just min mamma hällde koncentrerad blandsaft på den.
Sensmoralen är: Håll mödrar borta från blandsaft (och/eller kameror).
ixusen mitt objekttiv har fallit men den tar bra bilder ändå ![]()
![]()
Är det billigare köpa riktig kamera i Thailand ?
Quote
Det tvivlar jag på, speciellt inte med den kurs kronan har mot bahten just nu. Priserna brukar vara ungefär samma, möjligen har Thailand en liten fördel pga moms endast 7% jämfört med Sveriges 25%.
Herr Chang har talat.
Quote
Herr Chang har talat.
Jag har köpt 4 Digitalkameror på Panthip plaza i Bkk, och alltid fått riktigt bra pris.
Dessutom så är det fullt möjligt att handla "Taxfree for tourists" då får man tillbaka de 7% moms man betalat.
Vill man handla taxfree, så gäller det att ha med passet och fylla i en blankett i butiken man handlar i, som de skall stämpla.
Sen visar man kvittot i "VAT refund-kontoret" på flygplatsen innan man kliver igenom passkontrollen, pengarna återfås kontant inne bland butikerna på flygplatsen, i ett särskilt kontor där.
har funkat fint för mig.
MVH Tommy
Tack för hjälpen alla! ![]()
Då jag trivs bra med Ixusen så blir Sonyn en liten present till mammsen.
Jens
📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.