Vilken klädsel är lämplig vid ett bröllop

Arkiverad
Lasse M
19 juni 2013#1

Hej 

Min hustru´s dotter ska gifta sig hemma i byn.

Hur ska jag lämpligen vara klädd?

 

Mvh

Lasse M

Moipenyang
19 juni 2013#2

Allt från Adidas overall funkar..:)

chiangmai
19 juni 2013#3

Uppskattas om du klär dig på samma sätt som du brukar klä dig på ett bröllop i Sverige.

Tallviking
Veteran
19 juni 2013#4

Klä inte upp dig mer än brudgummen bara för det kan bli lite konstigt då

THAISWEDE
Latmask
19 juni 2013#5
Allt från Adidas overall funkar.. :)

OT. Adidasoverall=Jugoslaviens nationaldräkt!

heno
magisk bajare
20 juni 2013#6

nu har jag inte vart på något thaibröllop men lite sunt förnuft ! 

 

skippa: shorts, t-shirt, flipflops och foppa tofflor ! det är ju inte snyggt och ganska respektlöst .. framför allt om ni ska in i tempel 

 

något som skulle uppskattas: långbyxor, skjorta och en par riktigta puppor .. hel och ren ! slips är behöver du inte och hål dig borta från svart.

 

ett par snygga ljusa linnebyxor och en skjorta på det så kommer du vara jättesnygg på ett bröllop, du är ju ändå en farang och har ett rykte om sig att vara lite mera sofistikerad  ... en tjock libra kan ju vara bra och ha med sig också ;)

 

ha ett trevligt bröllop ! 

 

ps. och inte fullast på festen ds.

Juha
ɹǝu ɥɔo dd∩
20 juni 2013#7

Detta funkar för mig.

 

37130.jpg

cs05mcss580a.jpg

20091141077.jpg

 

Om du har svensk folkdräkt, ta den.

Lasse M
20 juni 2013#9

Tack för bra förslag.

Ja förutom det där med Adidas då.

Snygga Thai skjortor.

Franco
20 juni 2013#10

Många bra tips, men bäst är nog att du frågar frun din.

Har ju ingen aning om hur rik eller flott frun, familjen och gästerna är, och var de kommer ifrån (kultur).

 

Jeans och t-shirt kan ju funka, men om alla andra har frack så blir det ju fel, så jag skulle kolla med frugan, hon har nog bäst tips.

Själv var jag lätt överklädd med svarta jeans, flip-flops och pikéttröja sist. Bytte till shorts framåt lunchtid.

thomas001
F.D MODERATOR!
20 juni 2013#11

Vill du klä dig Thailändskt så finns det många s.k Beuty Saloon som har snygga kläder för uthyrning.

Var dom finns brukar Thailändskorna ha järn-koll på.

Kostar lite.

Ofta så hyr tjejerna en hel bröllops-stass och fixar hår,naglar på samma ställe.

Baa
Nattvandrare
20 juni 2013#12

Lasse, ta det lugnt, det är hur enkelt som helst, jag införskaffade ett par kortärmade Thaikavajer i ljusa färger och till det khakifärgade linnebyxor, det är bra att ha en kavaj på dagen, ljusare, samt en någon nyans mörkare på kvällen, se till att de är högknäppta så slipper du skjorta under, dessutom är det rätt skönt att byta om  innan kvällen med tanke på att det blir lite rörelse, typs dansövningar på dagen med påföljande svettpärlor!

Du kan hitta dessa lite varstans i staden, hustrun vet garanterat var!

Ha en trevlig bröllopsfest.

Hälsn. /M

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.