Vilda western i din hemstad ?

Arkiverad
smilet
31 juli 2012#1

Hit vågar jag inte återvända.

Är det vilda western i din hemstad också ?

Ny skottlossning i Eskilstuna

[size=2]Södermanland 31 jul 19:04[/size]

[size=3]

Ytterligare en skottlossning inträffade i Eskilstuna på tisdagen. Larmet kom vid klockan 15.45. Vittnen hade sett hur några personer i en bil sköt mot en annan bil på Gillbergavägen i bostadsområdet Fröslunda.

Vid 18-tiden höll polisen området avspärrat. Flera tomhylsor samt en kniv har hittats på platsen, skriver Eskilstuna-Kuriren. Ärendet rubriceras som försök till mord.

Polisen utesluter inte att skottdramat har ett samband med måndagens skottlossning då två män blev skottskadade på en parkering vid Rekarnegymnasiet i Eskilstuna.

http://www2.blocket.se/news?id=289421,289425&ca=12&cg=

Smilet

[/size]

mytoman
31 juli 2012#2

Hörru ACDC, Besök Södertälje istället.

Bibben
Lyxsvin
31 juli 2012#3

Eller Göteborg (främst Hisingen) eller Malmö, där skjuts det friskt.

Enis
Sybarit
31 juli 2012#4

Ähh vad är några smällar i luftem mot 70 bulgariska bärplockare i handgemäng med varandra ...

70 personer slogs Vittne: "Det var helt kaos, bland det sjukaste jag sett"

GÄVLE

Uppemot 70 personer slogs under ett stort bråk i Gävle natten till söndagen. En man anhölls senare för grov misshandel och olaga frihetsberövande. Lisette Englund blev vittne till bråket

http://gd.se/nyheter/gavle/1.4945741-70-personer-slogs

http://gd.se/nyheter/gavle/1.4948941-barplockarna-kan-vara-i-gastrikland

/Enis

omarama
31 juli 2012#5

Ingen fara Smilet,bor på Hisingen där det brukar skjutas några stycken månaden och där är det nog ingen som går runt och är rädd.

Verkar mest vara kriminella uppgörelser och inget som drabbar "vanligt folk".hemskt iofs att det har gått så långt att man inte ens reagerar när nån skjuts i ens närområde men så är det.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.