En polis i Nakhon Ratchasima har sparkats efter att ha misshandlat personal på en restaurang där han hade krävt gratis måltider.
Prakarn Korpsiripat avskedades från polisen efter att ha återvänt till restaurangen Sor Sunthorn den 31:a augusti och attackerat en anställd som hade rapporterat hans vägran att betala notor på totalt 1,400 baht den 29:e och 30:e augusti. "Vet du vem jag är? Varför rapporterade du mig till din chef? Jag blev tillrättavisad på grund av dig," uppgav restaurangägaren Pongpat Bamrungkul att polisen sagt till en anställd.
Pongpakt och en vakt ska ha försökt lugna ner polisen, men han sparkade och slog den anställde så illa att denne fick näsan bruten. Attacken fångades av en övervakningskamera och bilderna lämnades in av restaurangägaren till polisen nästa dag.
Prakarn misstänks nu för misshandel och har fått sparken. "Hans agerande är något jag inte kan acceptera. Poliser måste ha hjärtan och älska att tjäna folket, inte mobba folk," sade chefen för polisregion 3 – Pisan Chulladilok. Hans avsked kommer som en uppfriskande förändring av den sedvanliga "förflyttning till inaktiv post" som vanligtvis drabbar poliser som beter sig illa. "Jag har instruerat polischefen i Nakhon Ratchasima att hantera detta fall på ett rättframt sätt, så att andra poliser inte lär sig att imitera detta beteende," sade Pisan.
Källa: http://www.khaosodenglish.com/detail.php?newsid=1441618034