En ny helg, en ny resa ![]()
Hade sedan länge lovat att visa en bekant Hua HIn. Sagt och gjort han anlände till Bangkok från Kuala Lumpur på fredagskvällen. Upphämtning på flygplatsen och kör direkt ner till Hua Hin, en resa som normalt brukar ta ca 2,5 timmar (250 km) men inte denna gång.
Trots två GPS:er i bilen (ja ja, jag vet GPS nörd) som talar om att köra vänster, så tycker jag att jag skall köra höger, Total damage 1 timme plus på resan, som nam na hördes ett par gånger från frugan när vi satt fast i kön. Bara att hålla med. ![]()
Väl framme så blev fredagskvällen utgång med öl och mat i nämnd ordning, och faktiskt ett jäkla drag i Hua Hin nu när högsäsongen precis börjat. ![]()
Bodde på Puang Pen Villa, ett hotell som jag gärna återvänder till. Nära till havet och rimlig kostnad. Högsäsong 1100 Baht per natt.
Blev en kaffe på lördagsmorgonen.
Sen ner till stranden, och kallt som bara den. Idag bara 31 grader ![]()
Hatt skall det vara, det är ju hemskt att få lite solbränna tycker en del. ![]()
En turist som tar kort på havet. Och en Bangkokbo som tar kort på turisten som tar kort på havet.
Mera krimskrams, allt går att sälja.
Hittar ett par solstolar och ett bord. Här skall det beställas mat och dryck i nämd ordning. Notera bildbeviset på att det är kallt, flisjacka och dubbla huvudbonader.
En helt ensam öl och solstol.
Mera mat beställs.
Och här kör vi stickad tröja i kylan.
Ingen LEO öl..
Köper vad som finnes och späder ut det med Nam Soda..

.gif.c1a0cd7426b0b1069dc20fe918ae5550.gif)

