En liten julnöt att knäcka för forumets vattenpumpsexperter (och jag vet att ni är många). Ärendet har varit uppe på Pattayrävarnas stenbord, men medlemmarna där har gått bet.
Jag har ett måndagsexemplar till vattenpump, alternativt något annat fel med vattenförsörjningen som inte beror på pumpen (i vilket fall jag måste be den om ursäkt för alla sparkar den fått genom åren). Märke Mitsubishi och med en effekt på 100 W (tror jag)
Att få ett högt eller jämnt tryck har alltid varit ett problem, så redan tidigt i vår vattenpumps liv så lärde sig Mr tummen mitt i näven (undertecknad alltså) att man kunde justera trycket genom att skruva på en liten skruv som sitter på en del som engelska kallas för "pressure switch". Funkade rätt bra, men problem med att pumpen inte stängde av alls, eller stängde av och på hela tiden (se video nedan), återkom alltid.
Nu är vi fast i ett läge där pumpen slår av och på om man sätter på EN vattenkran, eller sätter på duschen. Justeringar av trycket med hjälp av "pressure switch" funkar inte. På videon kan detta, när pumpen slår av och på, lyssnas av:
VID_20211226_130452.mp4
Problemet försvinner emellertid om man skruvar på TVÅ vattenkranar samtidigt, då spinner pumpen som en katt och levererar ett jämnt vattentryck.
Till saken: Den enkla förklaringen är naturligtvis att det är fel på "pressure switch", och att därmed helt enkelt köpa en ny. Men Pattayarävarna runt stenbordet förbjöd mig att göra en sådan investering )som är på ungefär motsvarande en back Chang) innan närmare utredning.
Enligt google finns i alla fall ett annat möjligt alternativ och det är att det är inte är ett jämte flöde in i pumpen frön vattentanken, smutsiga rör eller nått sånt, vilket man väl i så fall ska göra rent med...ja vad, eller hur?
En läcka i rören inne i huset har också varit uppe som förslag.
Således: Vad tror MPR-rävarna? Förste problemlösare kan inkassera två Chang på Café Bärs vid eget valt tillfälle, på undertecknads bekostnad, alternativt en Leo med Lao Kao som gäst vid ett kommande stenbordsammanträde. Skulle en Singhadrickare lösa problemet får jag återkomma med vad ersättningen blir.