Varför är det år 2552 i Thailand?

Arkiverad
jonny
19 apr. 2009#1

hej.jag undrar om det är någon här som vet om varför Thailand är på 2552 talet. alltså vad som gorde att dom startade sin tideräkning för 2552 år sedan? är det någon som vet vore jag tacksam.                                  mvh jonny

Surin P3
admin
19 apr. 2009#2

Du kan läsa lite om det här: http://web.telia.com...03547/kap04.htm

Där står bl.a. så här:

Enligt den buddhistiska tideräkningen dog Buddha år 543 före vår tideräknings början. Om du vill översätta ett modernt thailändskt årtal till vår tideräkning drar du därför bara bort 543 år från det thailändska årtalet. År 2 500 i den buddhistiska tideräkningen motsvarar därför 1957. (2500­­-543=1957) Enligt modern forskning levde Buddha ca. 560-480 f.v.t. Hans dödsår ligger då ca. 60 år längre fram i tiden än den buddhistiska tideräkningen anger.

jonny
19 apr. 2009#3

jag tackar för svaret surin.

Herr Chang
19 apr. 2009#4

En något makaber association är att det var just 543 svenskar som försvann i tsunamin.

Undrar vad thailändska nummerkonstnärer har att säga om det?

Herr Chang har talat.

Farang
19 apr. 2009#5

Quote

Undrar vad thailändska nummerkonstnärer har att säga om det?

Samma som vi andra, åk till Pattis istället

ban99arne
19 apr. 2009#6

Spooky, dessutom så är ju just 543 nästan jämt delbart med 7.

[move]

Sifferfetischisten Arne

[/move]

gäst
20 apr. 2009#7

Hej

Det är helt logiskt att Thailand är före oss i tideräkning, dom hade ju höghus redan när vi hade ett 2 km tjockt istäcke över Sverige.

Man kan ju också tillägga att dom ligger före även på klockan. :yes:

Mvh Isan Lover 

Franco
20 apr. 2009#8

Satt och drack lite Sang Som på hotellet sist jag var nere, då det kom en jänkare och satte sig i baren.

Jag bjöd honom på ett glas, och han studerade flaskan ett litet tag...

Så frågade han mig, vad det var för "fucking numbers" som stod på flaskan. Jag sa att att 2551 är väl året då det tappades, och så fick jag dra en förklaring om Thailändarnas tideräkning från Buddhas död.

Fick då (det typiskt amerikanska) svaret: -"Huh? That's fucking retarded!"

Sa för mig själv att i den här baren finns det bara en sak som är retarded... sen drack jag själv upp flaskan.

Fenrisulven
20 apr. 2009#9

Det riktigt märkliga e ju att dom inte byter år vid nyår(song khran) utan 31 dec som vi

clas391
20 apr. 2009#10

Året börjar den förste december, man firar nyår trettonde april och klockan blir aldrig mer än sex.  Inte är det väl så konstigt att de har svårt med tiden.  Det skiljer faktiskt ett år mellan olika delar av sydostasiens theravada buddism och andra asiatiska länder som skriver 2009 = 2553. 

Surin P3
admin
20 apr. 2009#11

Quote

Året börjar den förste december

Vilket år då?

clas391
20 apr. 2009#12

December är årets första måne, frugan räknar både med normala månader, alltså jan - dec, och det gamla sättet med mån år, dec - nov, men då verkar det mest röra sig om sk Buddha dagar, varje fullmåne markeras ju särskilt i den thailänska kalendern.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.