Väntetid visum

turbo054
Anubaan อนุบาล
28 juli 2008#1

Vet någon hur lång väntetid det är på besöksvisum flickvän

Bengt-Erik
28 juli 2008#2

Hej

Min tjej fick vänta i 5mån för att komma till ambasaden i Bangkok

om de var de du menade

turbo054
Anubaan อนุบาล
28 juli 2008#3

För besöksvisum för flickvän

Pontus
Grodman
28 juli 2008#4

Spelar nog ingen roll vilket förhållande man har med den sökande?!

Vi fick vänta 2 månader den 21 Maj för frugans två barn. Hörde för någon vecka sedan här på forumet att det nu var 2,5 månad?! Kan det bero på alla bärplockare?

turbo054
Anubaan อนุบาล
28 juli 2008#5

Är väntetiden för besöksvisum 2,5 månads väntan,för att lämna in papprerna

Pontus
Grodman
28 juli 2008#6

Papprena lämnas i samband med tiden som du får när du ringer till ambassaden och bokar tid. Så svaret är ja men jag vet inte om 2,5 månader gäller längre. Be din flickvän ringa till ambassaden och kontrollera. Dom pratar både thai och engelska. Telefonnummret står på http://www.swedenabroad.se

Bengt-Erik
28 juli 2008#7

Hej turbo54

Ja de tar tid, bara att vänta på något gott  :fan1:

Grevenigrevie
28 juli 2008#8

Reglerna är ju ändrade numera så att tjejen måste boka tid för att söka besöksvisumet.

Detta behövdes ju inte förr.

Därför kan man ju i princip lika gärna söka UT direkt känns det som...

Så slipper man ju göra om proceduren om allt funkar bra...

gäst
28 juli 2008#9

Är det samma sak som gäller för både ut och besöksvisum  . Ska man ringa till call centret för att boka tid även för

UT ansökan . Läste på en annan tråd att man inte skulle ringa dit och boka om man sökte UT . Nån som vet vad

som gäller ?

Pontus
Grodman
28 juli 2008#10

Jag tror vem som helst kan boka tid åt någon annan. Problemet är bara att det måste göras ifrån Thailand   :kort:

Min svägerska ringde och bokade tid till mina frus barn. "Kunde lika gärna varit jag"

Pontus
Grodman
28 juli 2008#11

Quote

Är det samma sak som gäller för både ut och besöksvisum  . Ska man ringa till call centret för att boka tid även för

UT ansökan . Läste på en annan tråd att man inte skulle ringa dit och boka om man sökte UT . Nån som vet vad

som gäller ?

Man kan ju besöka ambassaden för tidsbokning också, men man får ingen bättre tid för det utlovas det på ambassadens hemsida.

gäst
28 juli 2008#12

Quote

Är det samma sak som gäller för både ut och besöksvisum  . Ska man ringa till call centret för att boka tid även för

UT ansökan . Läste på en annan tråd att man inte skulle ringa dit och boka om man sökte UT . Nån som vet vad

som gäller ?

det var det här jag frågade om . Nån som vet vad som gäller?

hasseigöteborg
Anubaan อนุบาล
28 juli 2008#13

Callcentret bokar bara tid för inlämnande av visumumansökan. När man sedan lämnat ansökan brukar det ta ca en vecka. 

Skall man söka UT, UT för besök osv lämnar man bara in ansökan och betalar. Då får man en tid för intervjun. Här behövs ingen tidbokning först.

Vad gäller UT så lär det dock ta längre tid totalt då dessa papper skall till migrationsverket för godkännande.

En variant kan dock vara att söka UT för besök (6 månader) för även denna kan lämnas in utan tidbokning. Och trots att den skall till Sverige för godkännande går den nog relativt snabbt. Och då har man 6 månader direkt och slipper förlänga.

hf

gäst
28 juli 2008#14

Ok . Det var det jag också hört . Att man inte behöver boka tid för Ut ansökan på call centret .

Blir lite förvirrande när folk skriver olika svar på samma fråga .  :rolleyes3:

Grevenigrevie
28 juli 2008#15

Som jag tolkar det på ambassadens hemsida ska man boka tid för inlämnandet av visumansökan,

oavsett vilken typ av visum man söker faktiskt...

Det som sen skiljer är bara vilka typ av handlingar man ska lämna in vid den tidpunkten man fått tid

av ambassaden för inlämnandet av ansökningshandlingarna.

Så tolkar iaf JAG det...  :rolleyes3:

// - Utdrag från ambassadens hemsida:

Nya rutiner för ansökan om visum

Som tidigare meddelat införde ambassaden 1 maj 2008 ett nytt bokningssystem för ansökan om visum till Sverige. Följande rutiner gäller numer: Bokning

Bokning för en tid att ansöka om visering görs genom ett Call-Center på telefonnummer  1900 222 202 (endast samtal inom Thailand). Samtalet kostar 9 baht per minut.

Tidsbokning sker genom en telefonist som talar engelska eller thai. Telefonisten kan även svara på frågor om vilka handlingar som krävs, samt ge kontaktinformation till ambassaden.

Call-Centret är bemannat mellan kl. 08.00 – 19.00 måndag till fredag under högsäsong, från mars till oktober. Under resten av året är Call-Centret bemannat måndag till fredag mellan kl. 08.00 – 17.00.

Den information om visum som du hittar här på ambassadens hemsida går även att få muntligt via Call-Centret på engelska, thai eller svenska. Det sker genom talslingor och går att nå dygnet runt alla dagar i veckan. Kostnaden för dessa samtal är likaledes 9 bath per minut.

Tidsbokning kan även ske genom ett personligt besök på ambassaden måndag, tisdag och torsdag mellan kl. 14.00 – 15.00. Bokning kan emellertid inte ske direkt till ambassaden via telefon, e-mail eller sms. Bokningar genom ett personligt besök på ambassaden ger heller ingen förtur i förhållande till de som bokar via Call-Center.   

Ansökningsavgift

Ansökningsavgiften är knuten till Euro och ändras vid större kursändringar. Call-Centret informerar om gällande avgift vid tidsbokningen. Gällande avgift finns även att tillgå under rubriken ”Innehållsförteckning” i högermarginalen. Avgiften ska vara betald och kvitto ska lämnas i samband med ansökan på ambassaden. Avgiften kan betalas på valfri UOB-bank i Bangkok. Betalningen ska ske till kontonummer 095-2-05431-0 och tillställas kontoinnehavaren ”Embassy of Sweden”.

För närvarande går det inte att betala avgiften på någon annan ort än Bangkok. Det finns en UOB-bank alldeles i närheten av ambassaden, belägen på entréplan av Two Pacific Place.

När ansökan lämnas in på ambassaden

Endast de som har bokade tider ges tillgång till ansökningshallen för viseringar. Där registreras ärendet och kontroll görs att samtliga handlingar som krävs finns med i ansökan. Därefter lämnas ärendet till en beslutsfattare. I normalfallet fattas beslut i viseringsärendet inom 7 dagar.

//

Enligt deras hemsida finns dessa typer av Visum att ansöka om:

Visum för att besöka pojkvän/flickvän eller andra vänner

Visum för turistbesök

Visum för affärsbesök eller deltagande i en konferens

Visum för släktbesök

Läs på sidan om vilka handlingar som krävs, men som jag tolkar det behövs det tidbokning

för att lämna in visumansökan, OAVSETT vilken typ man söker...

Är inte den första visumtypen den man i folkmun kallar för UT-ansökan Hasse  ???   ???

Logga in för att svara.