Välbärgade och turister ska portas från Bangkoks gratisbussar

MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
2 okt. 2013#1

Planer smids för att förbjuda välbärgade och turister från att nyttja gratis bussresor i Bangkok - detta har Thailands transportminister Chadchart Suttipunt meddelat.

Ministern sade under tisdagen att han har undersökt möjligheten att utfärda ID-kort med streckkoder till låginkomsttagare för att låta dem använda Bangkoks Kollektivtrafikmyndighets bussar gratis. Passagerare skulle kunna kvalificera sig för korten baserat på hur höga deras el- och vattenräkningar är, sade han.

Chadchart gjorde uttalandet efter att regeringen godkände en förlängning av projektet med gratis buss- och tågresor i ytterligare sex månader. Förlängningen kommer att gälla fram till den 31 mars nästa år och kostar regeringen två miljarder baht.

Källa: http://www.bangkokpost.com/breakingnews/372477/transport-minister-says-tourists-should-be-banned-from-free-buses
 

post-8073-0-52236400-1380698662.jpg

bond1
2 okt. 2013#2

Äntligen!

kokos
2 okt. 2013#3

Undra om det är ett stort problem med rika och turister på gratisbussarna? Jag åkte iof för första gången med gratisbuss igår ca. 500 m, sen svängde bussen åt ett håll jag inte skulle så då hoppade jag av. Det var typ 3 pers på hela bussen. Annars kostar BRT-bussarna 5THB att åka med

gäst
2 okt. 2013#4

"baserat på hur höga deras el- och vattenräkningar är?"

Men som inneboende hos någon mer välbeställd så lär väl den fattige inte ha tillgång till någon sådan låg räkning . . .

Har husbonden en hög vatten och el-räkning pga sin jacuzzi och aircondition i bostaden
så lär inte den kostnaden hjälpa den stackars maiden med fri buss, detta trots att hon själv bara har en fläkt i sitt lilla kyffe.

Khun Ken
2 okt. 2013#5

Skulle välbärgade frivilligt åka buss i Bangkok????

gäst
2 okt. 2013#6

Då kan dom ju börja med skyltar på Engelska på bussarna om turister ska fatta något av buss systemet överhuvudtaget.

"No Walking ATM's"....;-) Jag brukar åka en hel del buss i BKK. Om jag skulle åka taxi varje gång skulle det bli en hel del surt förlorade Chang-baht.

 

När jag/vi hoppat på bussen så har det inte framgått om det är en gratis eller ej. Defenetivt inte på engelska. Jag trodde det var gratis för att folk skulle välja buss istället för bil och således spara in en hel del utsläpp.

 

För att utvidga Transportministerns ide ytterligare så vore det mycket glädjande om de även förbjöd Thaitjejer att ens få åka för "Thai-pris" om dom är i sällskap med en "Walking ATM". Det görs ju redan på båtbiljetter till vissa öar! (Bofasta = 300, Thai utan farang = 350, Thai med Farang och Farang = 450). Nästa resa ska jag i alla fall ställa frågan om dom vill ha farangpris för tjejen "Vilken nationalitet tror du hon har, Vilket pass tror du hon har?" Men detta är ju en helt annan sak än gratisbussarna..

MaiChai
3 okt. 2013#7

Känns lite apartheid över detta... Ska man ha med sig taxeringskalendern i fortsättningen?

Farangerna är alltså rika men inte så rika att de har råd att ta en taxi?

Sam sip sam
Badvakt
3 okt. 2013#8

Då kan dom ju börja med skyltar på Engelska på bussarna om turister ska fatta något av buss systemet överhuvudtaget.

"No Walking ATM's".;-) Jag brukar åka en hel del buss i BKK. Om jag skulle åka taxi varje gång skulle det bli en hel del surt förlorade Chang-baht.

 

Min teori stämmer ,endast snåljåpaar som dricker changpisset

gäst
3 okt. 2013#9

Hej

 

Gäller detta bara boende i Bangkok eller får även vi falanger i Isaan med låg el förbrukning åka gratis?

 

Mvh isan lover

Sam sip sam
Badvakt
3 okt. 2013#10

Hej

 

Gäller detta bara boende i Bangkok eller får även vi falanger i Isaan med låg el förbrukning åka gratis?

 

Mvh isan lover

Du ingår i rika faranger ,så det blir inget med det he he

ban99arne
3 okt. 2013#11

Mja, att betala 5 bath för en bussbiljett verkar inte en del forumister inte ha tagit höjd för i reskassan.

gäst
3 okt. 2013#12

Jag är villig att  betala 40 baht om det så krävs. Bor oftast (i BKK) på gatan längs Pratunam och benen blir trötta och svetten kan rinna. Då kan det vara skönt att sätta sig i en buss fast det är trafikstockning och det skulle gå fortare att gå. Men att sitta och vila benen i en taxi i värsta stockningen pallar inte min plånbok eller mitt chang-konto ;-)

 

Tjejer och "Hen" dricker Singha och Heineken ;-)

gäst
3 okt. 2013#13

Min teori stämmer ,endast snåljåpaar som dricker changpisset

Du är för generös! Med dina "A'n" ;-)

Sam sip sam
Badvakt
3 okt. 2013#14

Du är för generös! Med dina "A'n" ;-)

Klart jag är generös ,jag är ingen snål changpiss drickare :ahh:  :thumbsup:

måne
måne
3 okt. 2013#15

Tur att man inte blir drabbad av denna diskriminering,vi åker alltid taxi  :thumbsup:

Logga in för att svara.