Ämnet är som titeln säger, vad kostar en begravning i Thailand? Eller "bränning" kanske man ska kalla det. För enkelhetens skull kallar jag det dock begravning härefter.
Jag vet att det är som att fråga "hur långt är ett snöre?", men det vore intressant att höra vad ni som varit med om detta har för erfarenheter. Vem vet i dessa tider, dör inte folk av covid så kanske de dör av skräck för viruset. Och ja, vi har försäkrat familjen, ämnet är dock fortfarande intressant för mig.
Jag har själv varit förskonad från att behöva ta farväl av de närmaste i Thailand, men det kommer nog hända förr eller senare. Och nåt som är lite oklart för mig är vad som ingår, och lite grann vad som är "rimliga" kostnader.
Min egen inställning till just det här eventet, oavsett om det är i Sverige eller i Thailand (eller nån annanstans), är att hålla det så enkelt som möjligt, men respektfullt. För egen del anser jag det vara fel att lägga stora pengar på de som gått bort, de (pengarna) behövs betydligt bättre för de som fortfarande lever. Men självklart ett respektfullt avsked.
Men när vi har den här diskussionen i familjen lyser dock det alltför vanliga save face-logiken fram, dvs att ju mer pengar som läggs desto bättre ser det ut för omgivningen, och då är allt bra. Har sett flera i grannskapet som lånar till en sån här "fest", och det är svårt för mig att förstå som är uppväxt med svennevärderingar (dvs att jag skiter i vad andra tycker om mig, iaf de jag inte känner). Men jag har sen länge accepterat att alla inte tycker som jag, särskilt inte i Thailand. Finns mkt att säga om detta, och jag hade betydligt hårdare uppfattning om sånt här innan jag gifte mig. Sen lärde jag mig att det är inte alltid viktigast att ha rätt, ibland är det även viktigt att det blir rätt. En sak jag lärt mig dock är att det är bra att vara någorlunda påläst eller insatt. Man får inte automatiskt som man vill bara för det, men då blir man iaf "medvetet utnyttjad".....
Så vad har ni för erfarenheter? Vilka delar består en begravning på landet av? Bränning av den avlidne, mottagning efteråt, andra relaterade saker?
Och vad är en rimlig kostnad för dessa saker? Mottagningen beror ju på storlek, men bränning och ev andra "obligatoriska" saker?
All input är av intresse, ffa om ni har förstahandsinfo. Även om ni "hört" saker om detta. Undantaget är dock röster om att man aldrig ska lägga en spänn på dessa saker, och att face behöver man inte bry sig om osv, den filosofiska frågan överlåter jag till stenborden.


