Vad Händer Med Put Vid Längre Vistelse I Thailand?

Arkiverad
olle042
6 aug. 2009#1

Hej!

Har en fråga om PUT.Tyvärr trivs inte tjejens son här i Sverige och vill flytta tillbaka till Thailand.Han är 11 år gammal och vill gå färdigt motsvarande grundskola, för att sedan komma tillbaka och studera vidare här.Kan inget om skolgång i Thailand och vet inte hur många år det rör sig om.

Får han behålla PUT om han kommer hit varje år under thailändskt skollov?

Läste något på Migrationsverkets hemsida att man kan vara borta längre än ett år för studier.Läste också att vid längre frånvaro än 3 år dras PUT in.Detta lär ju bli längre än 3 år. Någon som vet vad som gäller?

ITOY
6 aug. 2009#2

"Läste också att vid längre frånvaro än 3 år dras PUT in.Detta lär ju bli längre än 3 år. Någon som vet vad som gäller?"

Jag har en känsla av att du besvarat din egen fråga redan men för att vara säker så bör du kontakte MIG. Svaren du får här kan du inte alltid lita på. Många har inte en aning om vad de snackar om men uppträder som att de vet.

GammalDansken
Forumfjant
6 aug. 2009#3

"Läste också att vid längre frånvaro än 3 år dras PUT in.Detta lär ju bli längre än 3 år. Någon som vet vad som gäller?"

Jag har en känsla av att du besvarat din egen fråga redan men för att vara säker så bör du kontakte MIG. Svaren du får här kan du inte alltid lita på. Många har inte en aning om vad de snackar om men uppträder som att de vet.

Det senare gäller dock ej ITOY <_<

ITOY
6 aug. 2009#4

Det senare gäller dock ej ITOY <_<

Nej mig kan man lita på jag jobbar ju som hästhandlare.

thaikonsult
6 aug. 2009#5

Efter 1 års utlandsvistelse riskerar man att Migrationsverket återkallar PUT om man inte har speciella skäl för sin långa utlandsvistelse.

Mvh Thaikonsult

Reglerna för återkallelse av PUT är:

Har utlandsvistelsen varat i högst ett år beviljas tillstånd oavsett längden av den tidigare vistelsen här.

Detsamma gäller om vistelsen i utlandet varat i högst tre år och berott på något tvingande skäl t.ex. militärtjänst eller sjukdom.

Har utlandsvistelsen varat mellan ett och tre år, beviljas nytt PUT om den tidigare vistelsen i Sverige har pågått under minst fyra år.

Om utlandsvistelsen varat mer än tre år beviljas normalt inte uppehållstillstånd. Undantag kan göras om den tidigare vistelsen i Sverige har varit mycket lång, tio år eller mer, eller om det finns starka humanitära skäl. Har sökanden bildat ny familj i hemlandet gäller strängare krav för att tillstånd skall beviljas.

Mvh Thaikonsult

olle042
6 aug. 2009#6

Tack för svaren.

Om grabben nu vill vara kvar i Thailand och gå klart skolan där, skulle tro det rör sig om ca 5år ,hur är möjligheterna att få ett nytt UT och senare PUT om han vill återvända till Sverige?Mamma kommer ju fortfarande att bo här.

Musse
6 aug. 2009#7

viktigt att han e tillbaka och söker PUT innan 18års dagen.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.