Vi är kanske inte jättemånga som bor i Thailand, och dessutom har barn i skolålder, men kanske ändå viktig information.
Min dotter går i årskull 12, dvs näst sista året i det brittiska systemet, så det har varit mycket information om universitetsansökningar senaste tiden. Jag kommer ihåg diskussionerna när ungarna gick på låg- och mellanstadiet: "ungarna kan plugga på universitet gratis i hela EU så gäller bara att ha råd med skolan här så är man safe". 2016 röstade britterna för Brexit och 2020 blev det klart att man som EU-medborgare inte längre pluggade gratis i UK. För de flesta internationella EU-ungar så var alltid UK det givna valet då de nationella kraven oftast kräver avgångsbetyg i det nationella språket (svenska i dotterns fall) vilket få klarar av.
Det var ändå OK då Irland fortfarande var i EU och länder som Nederländerna har engelska som universitetsspråk. För att öka intäkterna har dock både Nederländerna, Irland, Belgien och kanske något annat land ändrat reglerna och kräver nu att studenten ska ha bott i ett EU-land de senaste 5 år för att ses som EU-medborgare, annars får de betala samma avgift som "utländska" studenter typ kineser och indier, och det kan handla om runt 30,000 Euro per år i bara studieavgift, inte inkluderat boende och mat.
De Nordiska länderna tillåter fortfarande nordiska medborgare som inte bott i EU de senaste 5 åren men enligt dotterns University Councillor, så kan det ändras väldigt snart, kanske redan om 2-3 år. Att skicka hem sina ungar för en universitetsutbildning i Sverige kan då kosta 300 kSEK om året plus kostnader för mat och logi, trots att de är svenska medborgare.
Jag lovade min dotter för många år sedan att jag betalar vad det kostar om hon kommer in på ett topp-10 universitet i världen och det står jag givetvis för. Fixar hon det så är inte EU och Sverige något alternativ och då vi bara har henne kan vi ta den kostnaden. Har dock stött på många skandinaver under åren som byggt sin prognos på att ungarna ska kunna plugga gratis hemma i Norden. Vill bara påminna om att så kanske inte är fallet.

.gif.c1a0cd7426b0b1069dc20fe918ae5550.gif)
