Uganda har bättre frihet än Thailand

Arkiverad
Tackzhin
Anubaan อนุบาล
26 sep. 2012#1

Länder som Uganda, Libyen och Egypten har bättre frihet på nätet än vad låtsasdemokratin Thailand har.

Någon som har erfarenhet på sajter som du ej får titta på?

Källa PC för Alla

Poffa
26 sep. 2012#2

Censuren i Thailand riktar in sig på tre områden.

Porr och andra "moraliskt förkastliga" sidor. Och porr finns det visst en del på nätet. Och det finns det även i Thailand. Främst sidor med anknytning till Thailand/Asien som drabbas så det finns finns fortfarande att välja på om man nu skulle vara intresserad.

Förtal och "roliga bilder" på kungen/kungahuset. Har väl sprungit på några Youtube klipp som censurerats men verkar vara främst thailändska sidor som drabbas.

Politik. I princip ingen kritik tillåten. Även förhållandevis snälla sidor, som inte bara sparkar på regeringen, drabbas. T.ex

http://thaipoliticalprisoners.wordpress.com/

Sen finns det en massa sidor som man inte når av upphovsrättsliga skäl. Men det kan man knappas räknas som censur. I alla fall inte på Thailands "censurkonto".

Med hjälp av en proxy tar man sig utan problem runt censuren.

Tackzhin
Anubaan อนุบาล
26 sep. 2012#3

Och Moderatorn.Hur kan denna tråd hamna i Electronic och Internet.

Det är väl Demokrati och Yttrandefrihet denna tråd egentligen handlar om?

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.