Efter att ha åtnjutit sympati och donationer från generösa thailändare i Bangkok så har en tysk man med ett mycket svullet ben setts dricka drinkar och njuta av nattlivet i Pattaya, och den 29-årige mannen har nu gripits av turistpolisen.
Den till synes utfattige mannen fick stor sympati när bilder på honom spreds på internet, och en tysk stiftelse ordnade ett hotellrum åt honom i Bangkok i väntan på ett nytt pass eftersom han hävdade att han blivit rånad på både pass och pengar. Han lämnade dock hotellet och styrde kosan mot Pattaya där förare av motorcykeltaxis hävdar att han visade upp minst 40,000 baht när de kände igen honom. De ska även ha blivit betalade för att hämta öl och prostituerade till honom.
Många har tagit bilder av mannen under hans vistelse i Pattaya och denna gång går hans uppmärksamhet inte i sympatins färger. Många är arga för att han utnyttjat folks generositet och en hotellanställd i Pattaya uppger att han i berusat tillstånd ska ha kallat thailändare dumma för att de gett honom pengar. Han kan nu komma att bli deporterad.
Källa: http://www.nationmultimedia.com/national/German-victim-caught-having-fun-in-Pattaya-30244151.html
