Uppdatering: En av männen som attackerades har avlidit på sjukhus av sina skador. Mahouten riskerar nu upp till tio års fängelse för vårdslöshet och vållande till annans död.
Två män skadades i Rayong under tisdagen när en elefant ska ha fått panik på grund av hög musik och attackerat dem när de åt gatumat i distriktet Muang.
De två männen – 28 och 31 år gamla – satt och åt på Saengchan Beach när de attackerades av den 5-åriga elefanten. Den ska ha huggit den ena mannen i bröstet med sina betar och sparkat den andre i buken. Båda fick allvarliga skador och fördes till Bangkok Hospital Rayong.
Mannens 32-årige mahout – eller skötare – gick med djuret längsmed den strandnära gatan för att få folk att köpa mat åt den. Han sade att elefanten skrämdes av hög musik och lampor från en passerande bil. Mannen greps för djurmisshandel, försumlighet som ledde till kroppsskada och att ha transporterat elefanter utan tillstånd.
Källor: http://www.bangkokpost.com/news/general/594344/two-hurt-in-rayong-elephant-attack

