Igår samaldes 120 st Longstayare. Vi deltog på ett möte som turist- och sportsministeret anordnat tillsammans med lokala immigration. Delar av seminariet var dåligt t ex när immigrationscheferna informerat oss om situationen och framtiden....så gick de ut när debatten började.....obegripligt.
Men klockan 16.00 anlände turistministern Mrs Kobkarn Wattanavrangul. Då kom alla in igen. Och deltog i debatten. Vet inte om det sker några underverk men följande önskade vi:
Vi vill i Chiangmai ha samma tillgång till service som Pattaya och Phuket har. Inte som 70 åring behöva köa från 4.00.
Jämför inte vi Longstayare med turister. Se gärna på regelsystem som Malaysia (världens mest populära lturistand). Inte rapporter för TM 30 och 90 dagars rapporter. Vi önskar ett 10 års visa som ni kan ta ut kostnaden för (10 000 bath) och rapportering var en gång per år. Typ.
Hade lite bilder men vet inte hur jag lägger in från min chromebook. De blir för stora. /Nåja nu vet ni om gårdagen.