Turister räddade från sjunkande båt i Krabi

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
4 aug. 2016#1

Fyra kinesiska turister ombord en sjunkande longtail-båt räddades från Phang Nga Bay igår kväll.
Nithipat Monkulpradit – chef för Krabi Chao Fah Räddningscenter – berättade att han mottog larmet och omedelbart skred till handling. "Runt klockan 15:20 var en longtail-båt vid namn Nateesup på väg från Koh Ngai till Koh Lanta med två kvinnor en man och ett barn ombord. De navigerade i höga vågor när kaptenen märkte att båtens skrov hade spruckit och att havsvatten flödade in snabbare än båtens pump kunde pumpa ut det," sade han.
Nithipat bad omedelbart om hjälp från båtar nära olycksplatsen utanför Koh Por, och lyckligtvis svarade flera båtar som i slutänden räddade turisterna och båtkaptenen. I en separat incident räddades en annan kinesisk turist efter att ha dragits ut till havs från Kata Beach på Phuket under gårdagen. Det tog badvakter runt 15 minuter att rädda mannen, som badade i en zon med röd flagg och höga vågor. Hans tillstånd var inledningsvis allvarligt, men han ska nu befinna sig på Patong Hospital med stabilt tillstånd.

 

1_20168414309101_wPAwqsACwdIIIQsGJGZmDobjYsqJCJlyZluPdvSa_jpeg.jpeg
Källa

Nemo
Kontroversiell
5 aug. 2016#2
13 timmar sedan, skrev MPR Nyheter:

I en separat incident räddades en annan kinesisk turist efter att ha dragits ut till havs från Kata Beach på Phuket under gårdagen. Det tog badvakter runt 15 minuter att rädda mannen, som badade i en zon med röd flagg och höga vågor.

 

:6:

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.