Uthyrare av jet skis på Phuket blåser fortfarande turister i lurendrejerier som borde ha stoppats för länge sedan, detta avslöjar en australiensisk turist som är det senaste offret.
48-årige Darren och hans sällskap ska ha blivit lurade på 50,000 baht av ett gäng uthyrare. "Fem av oss hyrde jet skis för att åka runt Patong Bay. Grejen är att de pekade ut existerande skador på jet ski-maskinerna på stranden. Sen när vi återvände så hävdade de att vi orsakat dessa skador."
En 40 minuter lång argumentation följde innan en stor tatuerad man hotfullt kom till platsen. "En polis som strax anlände tog omedelbart uthyrarnas sida och sade att vi skulle arresteras om vi inte betalade," sade Darren. Han var därför tvungen att ta ut 10,000 baht och överlämna till uthyrarna, och en kvinna i hans sällskap var tvungen att betala 40,000 baht.
Darren såg samma jet skis i vattnet nästa dag.
Källa: http://phuketwan.com/tourism/phuket-jet-ski-gang-scams-aussie-tourists-50000-baht-latest-outrage-21253/



.gif.c1a0cd7426b0b1069dc20fe918ae5550.gif)
