Så här behandlar Swedbank kunder som har varit trogna i många herrans år.
Det började med att jag skickade 100 kr via swish. Fick nåt error-meddelande första gången så jag skickade en gång till. Då fungerade det, allt såg normalt ut. Pengarna kom fram omedelbart samt i händelser i swish-appen var det draget en gång, såg ok ut.
Senare när jag kollade mitt kontoutdrag så var pengarna dragna två gånger.
Jag skickade ett mejl till Swedbank och påpekade felet. Trodde att det skulle vara enkelt för dom att upptäcka i nån logg. Trodde också att Swedbank skulle vara glada att buggar upptäcks och meddelas.
Bifogar konversationen nedan, mitt mail är nederst och svaret fån banken överst.
Som ni ser så vill dom att jag betalar 100 kr för att få tillbaka 100 kr.
Jag har bytt bank nu.
// Jobbe
"Hej!
Tack för ditt meddelande.
Vår administration kan hjälpa till och göra en utredning i det här ärendet. Kostnaden för det är 100:-.
Vänligen återkom om du vill att vi ska skicka ett ärende till administrationen samt vilket konto du vill att avgiften ska dras ifrån.
Har du ytterligare frågor eller funderingar är du välkommen att återkomma.
Ha en fin dag!
Med vänlig hälsning
xxx xxx
Swedbank AB (publ)
Välkommen att kontakta oss. Du hittar våra kontaktvägar på www.swedbank.se/kontakt
Vissa sparbanker kan ha andra telefonnummer och öppettider.
Miljöcertifierad enligt ISO 14001
On 2014-xx-xx xx:xx, xxx xxx wrote:
Hej. Den xx xxx skickade jag 100 kr via swish till 070-xxxxxxx. Fick nåt felmeddelande första gången så jag skickade en gång till. Pengarna har dragits 2 ggr från mitt konto men har nått mottagaren bara en gång. När jag tittar på händelser i swish finns transaktionen bara en gång men från mitt konto är det alltså draget 2 ggr.
Mvh xxx xxx
--------------
Telefon dagtid: 076-xxxxxxx
Telefon kvällstid: 076-xxxxxxx
Mobilnummer: 076-xxxxxxx
Datum: 14-xx-xx xx:xx
Browser: Chrome
IP-adress: xx.xxx.xxx.xxx
Operativsystem: Windows NT 6.3
-----------------------------------
Lokal kundtjänst: xxx
Kontaktperson: -"