Tre bangkokpoliser förflyttas pga trafikkontroll

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
13 okt. 2015#1

Tre thailändska trafikpoliser har förflyttats i väntan på utredning efter att de ska ha satt upp en ej godkänd, mobil trafikkontroll i området Phayathai i Bangkok.
Männen ska ha förflyttats efter att en motorist gjort en anmälan och tillhandahållit ett videoklipp av kontrollen, som bröt mot de nya reglerna som förbjuder mobila trafikkontroller. Polisens talesman Prawut Thawornsiri sade att anklagelserna håller på att utredas.
"Att sätta upp mobila trafikkontrollera för att fånga trafiksyndare är definitivt förbjudet, men kontroller kan fortfarande sättas upp för säkerhet, droger och brottsbekämpningssyfte. Hittills har inga trafikpoliser påkommits med att ha brutit mot förbudet. Överträdare kommer drabbas av allvarliga disciplinära åtgärder," sade han.

Källa: http://www.bangkokpost.com/news/general/727960/traffic-cops-reassigned-over-mobile-checkpoint

201106-as-thailand-idmc-fkok-01.thumb.jp

Persistant
13 okt. 2015#2

Skall detta bli en regel så lär de aktiva i kåren att desimeras så att köra utan hjälm kommer aldrig

att bestraffas. Var skall alla dessa förflyttade ta vägen , blir trångt på vissa ställen .

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.