En del av er känner säkert Robbie från Friends bar i Korat. Han flögs hem till Kanada för några veckor sedan, efter en tid på sjukhus i Bangkok. Allt verkade bli bättre och det såg ut att han var på bättrings vägen,. Desvärre fick vi beskedet att Robert gick bort för några dagar sedan. Alla våra tankar går till hans näraste.
Tråkiga nyheter
ArkiveradR.I.P
Jag hade äran att träffa honom första ggn några dagar innan han sjuknade in glömmer aldrig när han
vinkade så glatt när jag reste därifrån några timmar efter det blev han sjuk ja usch så det kan gå
vila i frid
Otroligt tråkig nyhet. Jag är skakad. ![]()
Alla mina tankar till Robs fru, hans två söner, bror och övriga i hans närhet.
Han var en av mina absolut bästa vänner under åren i Korat.
Rob och Sten, ägaren till Pizza Shop, har varit det. Nu är båda borta. Hu.
En bild till Robs minne. Det är han som är tvåa från vänster tillsammans med tre kunder.
/jfk
Ja det var han Rob som envisades med att hela tiden kalla mig "Sting" och kom t o m viftande med en "The Police" skiva framför näsan för att påvisa likheten. Trevlig kille, helt klart.
Vila i frid. ![]()
Quote
Vila i frid. ![]()
Ja, han hade egna nicknames på de flesta.
Nu kommer jag ihåg detta med "Sting" också.
/"Sven"
Har aldrig träffat han .RIP . Men det är så förbannat tråkigt när någon man liksom tycker ska vara där när man åker
tillbaka bara är borta . Förra året gick 2 av mina vänner bort i Roi et . Bla . han som startade 101 pizza . Men minnet
lever kvar. Och baren drivs fortfarande i hans anda. Men förbannat tråkigt är det.
Quote
Nu kommer jag ihåg detta med "Sting" också.
/"Sven"
Råkar faktiskt ha en liten filmsekvens från Friends bar av urusel kvalité. Skulle filma ett riktigt fyllegäng men precis då går Rob förbi mitt framför kameran och utbrister förstås i ett "Sorry Sting". ![]()
Som sagt, rest in peace.

Ja, det var en tråkig nyhet.
tråkigt, tråkigt...
Kim,
trots bara några sekunders klipp ryckte det till i minnesbanken igen. Trevligt att se Rob där! ![]()
Kunde till och med se att det var medlemmarna Swippe, BigBoss, jfk_68, CaptainThailand, Surin P3 och Erkki som satt och avnjöt bira där.
Jobbigt, jobbigt... detta med döden.
/jfk

Det var tråkigt, det är alltid tråkigt när en farang dör som har berikat Korat
Mvh
Nerike
📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.