Jag bär aldrig kostym men nu till sensommaren händer det! Jag äger således ingen kostym heller och måste införskaffa en då jag ska på bröllop. Någon som är mycket viktig för mig ska gifta sig, så jag vill för en gångs skull se lite proper ut.
Då jag ska till Pattaya i sommar undrar jag om det är en bra idé att köpa en där hos någon skräddare? Eller är det bättre att köpa en billig här hemma på tex Dressmann?
Jag har ju lite märkliga mått såtillvida att jag ser ut ungefär som en kubikmeter. Lika bred åt alla håll (läs: kort och tjock).
Har köpt skjortor hos en skräddare på Soi 13/? efter tips här i forumet från trubaduren Patrick, och det var ok. Så jag kan tänka mig att kolla om det stället finns kvar. Men det var för sju år sedan.
Tips och råd mottages tacksamt.



