Hej på er!
Jag har en sak som oroar mig. Problem eller inte?
Och jag skulle bli mycket glad och tacksam om ni med er erfarenhet kanske kunde ge nåt svar på min oro?
Jag har levt med en tjej från Thailand ca 7½ år. Och vi har levt i Sverige. Hon kom först hit på besöksvisa som sedemera blev ett Uppehållstillstånd. Och vi gifte oss relativt fort, så vi har varit gifta ca 6 år.
Vårt äktenskap började bli sämre för ca ett till ett och ett halvt år sen. Och problemen i vårt föhållande resulterade i att jag förra sommaren 2008 under en kortare resa till Thailand var otrogen. Då var jag där för att hämta svärfar och en annan bekant för besök i Sverige.
Nu föll det sig så att jag och den tjejen som jag då träffat behöll kontakten och träffades även då jag var där för att lämna svärfar, detta var i September 2008.
Ja som ni nu nog kan lista ut så fattade jag och den nya tjejen tycke för varandra som ju lätt är när man inte mår bra i sitt föhållande hemma.
I villket fall så hade jag och min fru haft flera samtal om att kanske skilja oss. Och så blev det vi skiljde oss 24 Nov 2008. Men eftersom min exfru har en dotter så blir det automatiskt betänketid på sex mån, så skiljsmässan går inte helt igenom förren 24 April.
Jag har nu precis nyligen i Januari 2009 återigen varit i Thailand och hälsat på min nya flickvän.
Och vi pratar nu om hon kanske ska komma på besök hos mig i Sverige i sommar.
Så frågan som jag skulle vilja ha besvarad är om mitt tidigare äktenskap och förhållande kan sätta några käppar i hjulet för oss?
Jag vet bekanta som har haft fler än en Thaiflickvän på besök. Men kanske har ambassaden nån princip eller policy att det ska gå en viss tid mellan nya flickvänner? Vad har ni för erfarenheter av detta?
Är ju inte helt ovanligt att killar som haft det tillsammans med en Thai även träffar en ny Thai om det spricker.
Har även funderingar på om man ska köra en fuling och bara uppge henne som vän och bekant till mig och mitt ex. jag behöver kanske inte uppge att vi ligger i Skiljmässa. Jag har nämligen bjudit hit Thailändska bekanta till vår familj vid tre tillfällen, och detta har aldrig varit några problem. Och vi har ej heller aldrig misskött våra visum och åtaganden.
Helst vill jag ju bara vara ärlig och säga precis som det är. Villket ju klart känns bäst. Men vad tror ni med er stora erfarenhet, Hur ska vi gå tillväga?
Tacksam för svar snarast för jag ligger ibland sömnlös för detta!
MVH Donbom ![]()
