Under måndag kväll slog ett lag med specialistpoliser från Bangkok till mot flera butiker och gatuförsäljare i Pattaya i jakt på piratkopierade produkter.
Operationen ledde till att tre personer arresterades och och att piratkopierade produkter för uppskattningsvis tre miljoner baht beslagtogs. Tillslagen gjordes efter att man mottagit ett klagomål från Selective Trademark Union (Thailand) Ltd som "de var tvungna att göra uppföljning på". Försäljning av piratkopierade produkter i Thailand är väldigt utbredd och ignoreras för det mesta av myndigheterna.
I ett köpcenter vid Pattaya Beach kollade man tio butiker, varav två visade sig sälja piratkopierade produkter. När man gick vidare till Walking Street fann man många personer som sålde produkterna, men lyckades bara gripa en.
Tillslag mot piratkopierade produkter i Pattaya
ArkiveradJa tänk vilket fantastiskt arbete dessa sex killar har utfört - hitta piratkopierade produkter i Pattaya. Wow!
Årliga tillslaget same same varje år !
Fantastisk, lite som att jag sork i en tunna med en hagelbrakare!
Detta evighets jobb tar aldrig slut! Eller kanske, efter några megaton atombomber så,,,,,,!![]()
Men varför jaga dessa stackars försäljare som lever på piratförsäljning ??
Till detta alla faranger som inte har pengar att köpa orginalen
Fy fan vad orättvist , får de gå fria och sälja sina produkter
då jublar alla men om man gör ett tillslag då hånas polisen
Ja usch vad orättvist livet är
Persistant
Tillslagen gjordes efter att man mottagit ett klagomål från Selective Trademark Union (Thailand) Ltd som "de var tvungna att göra uppföljning på".
Jaha, hur tvingade dom ut dessa stackars poliser då, räcker det med hot om avslöjande om tillståndsgivning till månglarna!
📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.