Tillslag mot piratkopierade produkter i Pattaya

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
22 dec. 2015#1

Under måndag kväll slog ett lag med specialistpoliser från Bangkok till mot flera butiker och gatuförsäljare i Pattaya i jakt på piratkopierade produkter.
Operationen ledde till att tre personer arresterades och och att piratkopierade produkter för uppskattningsvis tre miljoner baht beslagtogs. Tillslagen gjordes efter att man mottagit ett klagomål från Selective Trademark Union (Thailand) Ltd som "de var tvungna att göra uppföljning på". Försäljning av piratkopierade produkter i Thailand är väldigt utbredd och ignoreras för det mesta av myndigheterna.
I ett köpcenter vid Pattaya Beach kollade man tio butiker, varav två visade sig sälja piratkopierade produkter. När man gick vidare till Walking Street fann man många personer som sålde produkterna, men lyckades bara gripa en.

Källa: http://pattayaone.net/Pattaya-news/220033/3-million-bahts-worth-of-counterfeit-bags-seized-by-police-in-Pattaya/

bag-1.thumb.gif.cf6c1e0af2e114682d9b7560

Jive
22 dec. 2015#2

Ja tänk vilket fantastiskt arbete dessa sex killar har utfört - hitta piratkopierade produkter i Pattaya. Wow!

svampen
22 dec. 2015#3

Årliga tillslaget same same varje år !

gäst
22 dec. 2015#4

Fantastisk, lite som att jag sork i en tunna med en hagelbrakare!

audirs2
Styrelse medlem.
22 dec. 2015#5

Detta evighets jobb tar aldrig slut! Eller kanske, efter några megaton atombomber så,,,,,,!:haha:

Persistant
22 dec. 2015#6

Men varför jaga dessa stackars försäljare som lever på piratförsäljning ??

Till detta alla  faranger som inte har pengar att köpa orginalen

Fy fan vad orättvist , får de gå fria och sälja sina produkter

då jublar alla men om man gör ett tillslag då hånas polisen

Ja usch vad orättvist livet är

Persistant

Baa
Nattvandrare
22 dec. 2015#7

Tillslagen gjordes efter att man mottagit ett klagomål från Selective Trademark Union (Thailand) Ltd som "de var tvungna att göra uppföljning på". 

 

Jaha, hur tvingade dom ut dessa stackars poliser då, räcker det med hot om avslöjande om tillståndsgivning till månglarna!

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.