Ett klagomål från den amerikanska ambassaden ledde till att man under gårdagen beslagtog piratkopierade produkter för fyra miljoner baht i Patong.
Man slog till mot tolv butiker och beslagtog väskor, glasögon, kläder och skor av kända märken. Samtliga butiksägare lyckades dock undvika att gripas. "Vi mottog ett klagomål från USA:s ambassad om att märkesföretag var upprörda över mängderna piratkopierade varor som säljs i Patong," sade Pratheep Choosri från Divisionen för Bekämpning av Ekobrott.
"Vi fann de flesta av butikerna på Soi Bangla och Rat-U-Thit 200 Pi Road. Vi är nu på jakt efter butiksägarna," tillade han. Maxstraffet för försäljning av piratkopierade varor är fyra års fängelse och/eller 400,000 baht i böter.
19 okt. 2015#1